Počet smrtelných pracovních úrazů v České republice klesá, loni zemřelo při práci celkem 113 lidí. V roce 2011 šlo přitom o 125 případů "smrťáků". Nejohroženější jsou pracovníci ve stavebnictví, řidiči nebo například horníci.
Letos v dubnu zemřeli kilometr pod zemí v Dole ČSM dva báňští záchranáři. Buď se otrávili jedovatými plyny, nebo zemřeli kvůli nedostatku kyslíku, protože pracovali v nevětrané chodbě. Zemřeli, přestože s sebou měli nejmodernější monitorovací zařízení. Počet smrtelných případů nicméně v České republice trvale klesá.
Že se bezpečnost práce na šachtě za poslední roky výrazně zvýšila, potvrzuje dlouholetý horník a technik z Karvinska Jiří Lincer: "Za 35 let, co pamatuji, se bezpečnost úžasně zvýšila, dbá se na to na každém kroku. Teď už je to jen záležitost věcí, které nejdou odhalit, jinak jsou čidla na metan a plyny, na zatopení." Podle něj se nedají zjistit například důlní otřesy, které se čas od času mohou v karvinských slojích objevit.
Sám Lincer si pamatuje, že mu v dole zemřel kolega. "Je to už dávno, zažil jsem to v roce 1986," dodává. Právě horníci, pracovníci ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství nebo lidé obsluhující stroje patří mezi nejrizikovější zaměstnání v České republice.
* Které další odvětví a profese jsou nejvíce ohroženy?
* Co je nejčastější příčinou smrtelných úrazů?
* Na jakou výši příplatku mají pracovníci v rizikových profesích nárok?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází 19. srpna.