V Praze jsou starší rodinné domy více než pětkrát dražší než na nejlevnější Vysočině. Zatímco v Praze stál metr čtvereční na konci loňského roku v průměru 50 840 korun, na Vysočině to bylo 9618 korun. V celém Česku vzrostla loni průměrná cena meziročně o 11,6 procenta na 23 218 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů společnosti CeMap, která porovnávala ceny zhruba půl milionu bytů z nabídek realitních kanceláří.
"Propastné rozdíly v cenách nemovitostí napříč celou Českou republikou jsou způsobeny nejen různou výší příjmu v jednotlivých regionech, ale také rozdílnou atraktivitou lokalit, ve kterých se domy nacházejí. Zatímco například v Praze, i na jejím okraji, je zájem téměř o každý dům, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej mnohem složitější. A tomu často odpovídá také cena," uvedl výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.
Nad celorepublikový průměr se dostal už pouze Středočeský kraj s cenou 23 983 korun za metr čtvereční. Následovaly Jihomoravský (17 900 korun) a Karlovarský kraj (16 007 korun). Naopak po Vysočině byly nejlevnější rodinné domy v Olomouckém (10 244 Kč) a Ústeckém kraji (10 765 Kč).
V meziročním srovnání v loňském roce nejvíce vzrostly ceny v Jihomoravském kraji, a to téměř o čtvrtinu. Následují Pardubický (o 23 procent) a Královéhradecký kraj (o osm procent). Naopak v Plzeňském kraji ceny o 6,1 procenta klesly.
"Rychlý růst cen už nebude mít dlouhého trvání. Přibližně v polovině roku předpokládám postupné zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Je ale nepravděpodobné, že bude růst natolik razantní, aby tlačil ceny nemovitostí dolů. Nejspíše tak dojde pouze k jeho zpomalení," doplnil Mašín.
Rostoucí ceny podle něj nemají vliv na velikost obytné plochy. Ta se v posledních letech drží kolem 170 metrů čtverečních.
Ceny starších rodinných domů v ČR na konci roku 2016: