Firmy reagují na nedostatek lidí na pracovním trhu neotřelými způsoby lákání zaměstnanců. Používají k tomu jak nejnovější výkřiky techniky, jako je virtuální realita, tak třeba přesvědčování zaměstnanců, které mohli televizní diváci vidět třeba v komedii ze 70. let Já to tedy beru, šéfe...! v podání Petra Nárožného a Luďka Soboty.
"Dá se říct, že film Já to tedy beru, šéfe...! se pomalu stává realitou. Není výjimkou, že před konkurenčním závodem se rozdávají letáky nebo se nabízejí náborové bonusy až 30 tisíc Kč," řekla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Důležité ale je podle ní se ke kandidátům vůbec dostat. Na významu tak získává přímé oslovování kandidátů, kteří aktivně práci nehledají, dodala.
Ředitel personálně poradenské společnosti Hays CR Ladislav Kučera v poslední době sleduje hlavně u větších firem trend intenzivní propagace vlastní značky. Společnosti se snaží oslovit uchazeče tím, že se představují jako silný a perspektivní zaměstnavatel s kvalitními produkty či službami v portfoliu. Usilují tak o to, aby vzbudili zájem zejména mladých talentů o práci pro konkrétní firmu. Nejpopulárnější jsou různé virtuální prohlídky, firemní videa či atraktivní online kampaně, které lze snadno šířit a prostřednictvím sociálních médií tak oslovit velké množství lidí.
V kariérním showroomu Proudly si uchazeči o práci mohou doslova přivonět k prostředí, ve kterém by mohli pracovat. Ve virtuální realitě se jim otevírají firmy, jako je Nestlé, Vodafone nebo Faurecia. Na potenciální zaměstnance chtějí už od prvního momentu působit jako společnost s dobrou firemní kulturou, jež se nebojí ukázat, jak to uvnitř podniku vypadá.
Čím dál důležitější je umět lidi efektivně oslovit a zaujmout, vyvolat v nich pocit sounáležitosti a sdílení společných hodnot. K tomu už klasické textové inzeráty nestačí. "Výhoda využívání virtuální reality v náboru spočívá jak v přenesení herních prvků do jinak mnohdy nezajímavé činnosti v podobě hledání práce, tak ve zprostředkování reálného zážitku firemního prostředí bez toho, aby se za ním musel kandidát osobně vypravit," uvedl zakladatel showroomu Jan Klusoň.
Marketinkový ředitel ManpowerGroup Jiří Halbrštát míní, že trendem budoucnosti je 'uberizace' práce. Lidé již nechtějí pracovat na klasické plné úvazky pro jednoho zaměstnavatele. Stále více chtějí svobodu, změnu a nové zkušenosti. Zároveň požadavky firem na zaměstnance se mění stále rychleji a potřebují flexibilní přístup k odborníkům. "Tak jako si najdete přes Uber řidiče nebo přes Zonky bankéře, tak si firma přes jiné platformy najde programátora, překladatele, virtuální asistentku nebo markeťáka, a to pouze na specifický projekt nebo úkol," podotkl.
SAP Services zase provozuje Talent Inkubátor, který cílí na absolventy a uchazeče s krátkou praxí. Nabírá mladé talenty do centra, kde se uchazeči formou hry dostanou do reálných situací a získají zpětnou vazbu o tom, jaké jsou jejich silné stránky. "Zaměřujeme se také na oblast diverzity. Jde například o zaměstnávání lidi s poruchou autistického spektra v rámci našeho programu Autismus v práci," upozornila ředitelku SAP Services Andrea Hepnerová.