Současná vedra zvyšují spotřebu elektřiny. Domácnosti ve větší míře využívají klimatizace nebo filtraci vody v bazénech. Proti zimnímu období je ale i tak spotřeba stále nízká, vyplývá z vyjádření oslovených poskytovatelů energií. Meteorologové varují před tím, že teploty se mohou v Česku vyšplhat až k 38 stupňům Celsia.
Alternativní dodavatel Centropol Energy uvedl, že očekává během tropů u svých zákazníků proti dnům s průměrnou teplotou zvýšení spotřeby o šest až devět procent. "České domácnosti nevyužívají klimatizace v takovém rozsahu, jako je tomu v zahraničí. U portfolií s větším podílem podnikatelů či větších průmyslových podniků bude navýšení určitě vyšší," uvedl manažer nákupu elektřiny společnosti Milan Velner.
"Pro dnešní den počítáme s téměř o šest procent větší dodávkou než před týdnem ve stejný den, kdy se ochladilo a teplota byla zhruba 20 stupňů Celsia," doplnila mluvčí dalšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Hana Novotná.
Drtivá většina dodavatelů už dříve sdělila, že spotřeba elektřiny v Česku se v letních měsících v průběhu let postupně zvyšuje. Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) činila například loni v srpnu hrubá spotřeba elektřiny, jež zahrnuje i elektřinu spotřebovanou při výrobě a ztráty v sítích a v přečerpávacích vodních elektrárnách, 5,5 terawatthodiny (TWh), meziročně o zhruba procento více. Proti srpnu 2009 jde o nárůst o téměř osm procent.
Dodavatelé se shodují, že zvýšená spotřeba elektřiny v létě se přesto nevyrovná zimním měsícům. Podle dat ERÚ například v letošním lednu, který byl nejchladnější od roku 2006, spotřebovali Češi 7,5 TWh elektřiny. Hrubá spotřeba za celý loňský rok činila 72,4 TWh, meziročně o dvě procenta více.
"V letních měsících se netopí a jsou například uzavřené školy a školní zařízení. Lidé také ve zvýšené míře odjíždí na dovolenou. Postupný nárůst provozu například klimatizačních jednotek, chladírenských zařízení, či čerpadel bazénů rozdíly mezi zimou a létem kompenzují velmi pomalu," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Dodal, že zatížení distribuční sítě společnosti je v červenci proti hodnotám v lednu na úrovni 75 až 85 procent.
To potvrzuje mluvčí ČEZ Roman Gazdík. "Spotřeba elektřiny je v našich zeměpisných šířkách v letních měsících výrazně nižší než spotřeba v zimě. Konkrétně je spotřeba energie v létě o třicet až čtyřicet procent nižší než v zimě. Změny spotřeby vlivem jednotlivých spotřebičů nejsou konkrétně u odběratelů měřeny. Odhadujeme ale, že během horkých letních dnů může být nárůst spotřeby vlivem klimatizací ve výši několika procent," dodal.