Mimořádné volby do Poslanecké sněmovny si vyžádají výdaje ze státního rozpočtu ve výši 1,2 miliardy korun. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka půjdou na volby peníze z úspor v kapitole Všeobecná pokladní správa.
"Zvýšení deficitu proto z tohoto titulu nehrozí," říká Šrámek, čímž naráží na skutečnost, že s výdajem na volby do Poslanecké sněmovny státní rozpočet na letošní rok nepočítal.
Více než polovina z této částky - zhruba 650 milionů korun - je podle Šrámka vyčleněna pro jednotlivé strany jako příspěvek za získané hlasy. Aby si strany sáhly na státní peníze, musí jejich zisk překročit 1,5 procenta. "Konečná skutečně vyplacená částka bude však záležet na volební účasti a výsledku voleb," dodává Šrámek. Další stamiliony korun vyplatí stát za organizaci voleb a za platy členů volebních komisí. "Na organizaci voleb je vyčleněno 456,2 milionu korun," říká Šrámek.
Další peníze stát vyplatí poslancům či ministrům, kteří ve volbách nekandidovali nebo už nebudou zvoleni. "Tato částka tedy ještě není určena," uzavírá Šrámek s tím, že odchodné "je peněžité plnění poskytované v souvislosti s ukončením výkonu funkce, pokud mu v době tří měsíců po skončení výkonu funkce nepřísluší plat za výkon téže nebo jiné funkce představitele nebo soudce."