Žebříček nabídky daňově zvýhodněných benefitů již druhým rokem vede vzdělávání, které nabízí 82 procent firem. Z daňově nezvýhodněných benefitů si prvenství stále drží služební automobil a mobilní telefon, který však zaznamenal citelný meziroční pokles. Vyplývá to z červnového průzkumu ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 120 českými společnostmi.
Na druhé místo mezi daňově zvýhodněnými benefity se po loňském poklesu dostaly stravenky, které nyní nabízí osm z deseti podniků. Trojici nejoblíbenějších benefitů uzavírá tradičně penzijní připojištění (74 procent).
"Proti loňskému roku stoupla nabídka vzdělávání o čtyři procentní body, což dále potvrzuje trend zaměřovat se na osobní a kariérní růst zaměstnanců, byť se i nadále setkáváme se zvýšením významu hmotných a finančních benefitů," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Stravenky loni po dlouhé době kralování sestoupily se 68 procenty na třetí místo nejčastěji nabízených výhod, letos se opět vrací na výsluní. Nabízí je dokonce nejvíce firem za dobu trvání průzkumu.
Nárůst zájmu o penzijní připojištění je podle ředitele úseku zaměstnaneckých výhod ING Pojišťovny Jiřího Běťáka logický. "Pro firmy je samozřejmě zajímavější přispívat na penzijní připojištění a odečíst si tuto investici z daní, než přidat zaměstnanci stejnou částku v základním platovém ohodnocení, se kterým jsou spojeny další náklady," dodal. Zájem o nově vzniklý druhý pilíř penzijní reformy tři čtvrtiny společností předpokládají jen maximálně u 25 procent zaměstnanců.
Mobilní telefony a služební automobil shodně nabízí 75 procent oslovených firem. "Proti loňskému roku znatelně klesla nabídka mobilního telefonu, a to o devět procentních bodů. Pomalu zde dochází k přesunu tohoto benefitu z nadstandardní nabídky do skupiny běžných pracovních pomůcek," vysvětlil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Z daňově zvýhodněných benefitů vede vzdělávání a stravenky
Ekonomika
27. 7. 2012 08:28
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia