Zadlužený Kovosvit ze Sezimova Ústí koupil zbrojař Strnad

Ekonomika
16. 9. 2016 16:11
Sídlo společnosti Kovosvit MAS.
Sídlo společnosti Kovosvit MAS.

Společnost Industry Innovation zbrojaře a průmyslníka Jaroslava Strnada vstoupila jako strategický investor do firmy Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy. Chce udržet výrobu i zaměstnance. Kovosvit MAS měla přitom převzít finanční skupina Nordic Investors, která již zadlužené firmě půjčila na výplaty.

"I přes velmi obtížnou situaci firmy uděláme vše pro splnění jejích závazků vůči zaměstnancům, dodavatelům a ostatním partnerům. Stejně jako v jiných případech, i zde je naším cílem zachránit tradiční průmyslový podnik, který je významným zaměstnavatelem v jihočeském regionu," uvedl Strnad.

Předseda podnikových odborů Kovosvitu Jiří Ryzka hodnotil situaci pozitivně už před oficiálním oznámením o vstupu investora. "Pokud je to pravda, pak je to pro Kovosvit dobře. Podnik i lidi v něm potřebují stabilizaci. Toho by nový majitel mohl dosáhnout," řekl  Ryzka.

Strnad získal Kovosvit, který se pod vedením svého majitele Františka Komárka dostal do velkých finančních problémů, po tvrdém vyjednávání. Dalším zájemcem, který s Komárkem jednal, byla investorská skupina Nordic Investors, kterou vedou dva bývalí advokáti Tomáš Otruba a Jan Petřík. "Byli jsme připraveni majetkově vstoupit do společnosti a dále jí rozvíjet. Jsme ovšem velmi spokojeni s tím, jak vše nakonec dopadlo," sdělil Ladislav Jelínek z Nordic Investors, který měl projekt na starosti.

Skupina Nordic Investors koncem srpna Kovosvitu pomohla překlenovacím úvěrem. Kovosvit měl již zablokované účty a chyběly i peníze na výplaty pro zhruba 770 zaměstnanců. Nyní angažmá Nordic Investors v podobě krizové intervence končí.

Nový manažerský tým vedl Kovosvit od konce srpna. Bývalý ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Společnost momentálně dluží zhruba 700 milionů korun. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech vyšly najevo přibližně v polovině srpna.

Kovosvit je již pátou letošní akvizicí Jaroslava Strnada. Od ledna do Czechoslovak Group přibyl český výrobce radarů firma Retia, většinový podíl ve výrobci hodinek Prim firmě Elton Hodinářská nebo mošnovské opravně letadel Job Air Technic. Na jaře také koupil od indických majitelů zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit. Společnost Industry Innovation ale není součástí holdingové struktury Czechoslovak Group.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Binter Tomáš

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ