Zájemci o evropské dotace v České republice už mohou žádat o 65 procent z celkové částky na programové období 2014 - 2020, která činí zhruba 648 miliard korun. Jednotlivá ministerstva již vyhlásila 381 výzev za 422 miliard korun. Na setkání s novináři to uvedla náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková. Podle projektové manažerky Transparency International Ivany Dufkové v porovnání s minulým obdobím do čerpání nezasahují politické vlivy.
"Téměř celou částku už vyhlásil Operační program Doprava, ale ta výzva je vypsána na celé programové období. Jinak obecně výzvy končí v různé době. S výjimkou Životního prostředí, které se pohybuje na úrovni 55 procent, ostatní programy mají ve výzvách kolem 70 procent," uvedla Letáčková. Právě tuto hranici stanovila v lednu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) jako cíl do konce letošního roku. Podle Letáčkové ho Česká republika může dosáhnout.
Smluvně zajištěno mělo Česko ke konci letošního října 9,5 procenta evropských peněz. Jde o přibližně 58,1 miliardy korun. "Jsou to peníze, které ještě příjemce nemusí fyzicky mít. Ale už má v ruce doklad, že je dostane. Myslím, že v tuto chvíli už jsme dosáhli téměř deseti procent," řekla Letáčková. Zatímco Operační program Zaměstnanost už vyčerpal téměř polovinu z přidělených 56 miliard korun, Operační program Doprava vyčerpal ze 127 miliard korun jen něco přes miliardu. Podle Letáčkové je to hlavně kvůli nutnosti nových posudků vlivu na životní prostředí u velkých dopravních staveb.
Při neplnění určitých cílů, které stanovila Evropská unie do roku 2018, mohou být prostředky přesunuty mezi jednotlivými programy, teoreticky i mezi jednotlivými zeměmi. Tato rezerva činí 38,6 miliardy korun, tedy zhruba šest procent z celkové přidělené částky 648 miliard. Podíl smluvně zajištěných prostředků je tak počítán k hodnotě 609,4 miliardy korun. Podle Letáčkové je na tom Česká republika v porovnání s okolními zeměmi podobně. "Rok a půl jsme ztratili vyjednáváním Dohody o partnerství," doplnila.
Podle projektové manažerky Transparency International Ivany Dufkové se oproti minulému období čerpání evropských fondů zprůhlednilo. "Na rozdíl od tehdejších Regionálních operačních programů už tady není možný politický vliv. Zlepšil se i systém kontroly. Ovšem chtěla bych zdůraznit, že vyčerpání peněz není indikátorem úspěšnosti. Tím by měla být smysluplnost a efektivita projektů," uvedla Dufková. V minulém programovém období v Česku podle ní často vznikaly z evropských peněz ne úplně smysluplné projekty. "Stavěly se tady třeba rozhledny v údolí. Ale tím si prošly všechny okolní země," dodala.