Zlato patří dlouhodobě mezi oblíbené investiční komodity, kam si lidé ukládají své peníze. Jak to bude s cenou zlata poté, co Česká národní banka ukončila devizové intervence, aby udržovala národní měnu na stanovené kurzové hranici? Kdy se do něj případně vyplatí investovat?
Konec intervencí centrální banky nebude mít okamžitý vliv na primární cenu zlata, která je v dolarech. S korunovou cenou to je ovšem jiné. Posilování tuzemské měny by vedlo ke zlevnění zlata pro české investory. Naopak oslabování by cenu zvedlo.
"Dlouhodobě to může snížit cenu zlata v korunách, navzdory tomu, jak se třeba nedávno ukázalo, že koruna oslabila na původní hodnotu, na které ji ČNB tři roky držela," uvedl v anketě specializovaného portálu Zlato.cz bankovní expert Patrik Nacher. Z jeho slov vyplývá, že jakmile koruna začne výrazněji posilovat, na což investoři zatím ještě čekají, cena zlata, celosvětově denominovaná v dolarech, musí zákonitě klesnout.
Ekonom Viktor Zeisel z investičního bankovnictví Komerční banky má podobný názor: "Na dolarovou cenu zlata nemá konec kurzového závazku žádný vliv. Na korunovou cenu bude působit případné posilování koruny. Podle našeho odhadu se nyní - po opadnutí nervozity na trzích - koruna vydá k silnějším hodnotám, což bude působit na snižování ceny zlata."
Patrik Hudec, fondový manažer Generali Investments CEE potvrdil, že jediný, přímo úměrný dopad intervencí je pouze skrz měnový pár dolar/koruna, tedy reálně euro/koruna. To potvrzuje analytik společnosti Zlato David Marášek, podle nějž je cenný kov pro Čechy významně zdražován sílícím dolarem: "I kdyby cena zlata v dolarech stagnovala, ale dolar vůči české měně a euru posiloval, tak by zlato bylo v korunovém vyjádření dražší."
Podle Maráška jsou tři základní faktory, které mají vliv na cenu zlata v korunách. Za prvé je to vývoj ceny zlata, která je na světových trzích v dolarech. Druhým faktorem je poměr mezi eurem a dolarem, který přímo ovlivňuje kurz české koruny k dolaru. A pak je to kurz mezi českou korunou a eurem.
"Každé posílení české měny povede ke zlevnění zlata pro české investory," dodal ekonom Viktor Zeisel. Jeho kolega Patrik Hudec zdůraznil, že vztah eura a dolaru je dominantní, koruna se, jak říká, pouze vozí v návěsu za eurem.
"Koruna od roku 2008 stejně jako další lokální evropské měny, třeba polský zlotý nebo maďarský forint, vůči euru slábnou. Intervence ČNB trend oslabování tuzemské měny pouze dočasně zmrazily, koruna by bez nich velmi pravděpodobně vůči euru oslabila," domnívá se David Marášek, analytik společnosti Zlato. Faktem je, že v období devizových intervencí ČNB v letech 2013 až 2017 zlotý oslabil o 3,5 procenta, forint o 6,5 procenta a švédská a norská koruna dokonce přes deset procent.
Proto je Marášek zastáncem nepříliš populárního názoru, že česká koruna nebude dlouhodobě sílit, ale naopak slábnout: "Dolar od významného milníku, jímž byla finanční krize v roce 2008, posiluje vůči koruně tempem kolem šesti procent ročně. Vzpomeňte si na předpovědi, že koruna po konci intervencí skokově posílí až na 25,50 za jedno euro. Česká měna, slábnoucí, vůči té evropské bude jen tlačit na vyšší kurz dolaru," tvrdí Marášek.
Konec devizových intervencí tak podle Maráška v konečném důsledku přispěje ke zdražování ceny zlata vyjádřeného v korunách. "Ta je nyní pouze čtyři procenta od historických maxim," upozorňuje a dodává, že setrvalý růst ceny nejvzácnějšího kovu je trendem, který lidstvo provází už tisíce let.