Za necelý měsíc zruší Evropská unie kvóty na výrobu cukru. Ty podle některých odborníků stály za devastací českého cukrovarnictví. Zemědělcům i výrobcům se tak objevuje šance na expanzi. Zákazníci by se pak mohli dočkat levnějšího cukru.
Změna se dotkne hned celého souboru kvót, mimo jiné na cukr, minimální cenu cukrové řepy, dělení výroby cukru na kvótový a nadkvótový s řadou povinností a limit vývozu cukru z EU. "Od října dojde k jejich zrušení, trh s cukrem v tomto smyslu bude prakticky liberální," říká mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Zůstane pouze monitoring základních údajů o něm, určité povinnosti ve smluvních vztazích mezi dodavateli a odběrateli řepy a společná celní politika.
Podle ministerstva i Potravinářské komory, tedy výrobců potravin, se kvůli této změně dá očekávat zlevnění cukru. A to i přesto, že už nyní je poměrně levný. "Očekává se pokles cen, což souvisí i s celkovým poklesem jeho spotřeby," říká Miroslav Koberna z Potravinářské komory.
Ještě v roce 1990 spotřeboval průměrný člověk 44 kilo cukru ročně, v roce 2015 to bylo už jen 33,6 kilogramu. Dlouhodobý je ale i pokles ceny. "V roce 2004 stálo kilo v průměru 27,31 koruny, v roce 2014 24,30 koruny a v červenci letošního roku 19,34 koruny," konstatuje Koberna.
Změna se ovšem nedotkne pouze spotřebitelů, ale i cukrovarů. Ty se na konec kvót připravují již delší dobu. "Navýšíme kapacitu a vidíme možnost ve větším prodeji v Evropě," řekl už loni serveru Aktuálně Oldřich Reinbergr, předseda představenstva společnosti Tereos TTD, které patří největší tuzemský cukrovar v Dobrovici.
Právě české cukrovary jsou přitom často považovány za oběti evropských kvót. Při jednáních o vstupu do Evropské unie se jim totiž musely přizpůsobit. Ještě v roce 1989 jich bylo 53, při vstupu do EU klesl jejich počet na jedenáct a v současnosti jich zde funguje pouze sedm. Sklizeň cukrové řepy na obyvatele pak podle Českého statistického úřadu mezi roky 1996 a 2006 klesla o 27 procent.
Například podle Markéty Ježkové ale měly kvóty vliv na české cukrovarnictví pouze zčásti. Podíly těch cukrovarů, které zanikly, byly prakticky během následujícího jednoho roku nahrazeny jinými tuzemskými cukrovary, které svoji výkonnost postupně dále navyšují, míní Ježková. Na úbytku se podle ní podílí hlavně vývoj technologií.
Ani podle Miroslava Koberny nebyl vliv kvót na počet českých cukrovarů zásadní. "Pomineme-li uzavření tří cukrovarů Eastern Sugar, ostatní proběhlo před kvótami," říká.