U životního pojištění budou zřejmě lidé v budoucnu moci využívat daňové zvýhodnění pouze tehdy, pokud peníze vyberou až po šedesátce a zároveň jejich smlouva trvala déle než pět let. Stát tak chce omezit své ztráty na odvodech firem. Změny může zavést vládní novela zákona o daních z příjmů a její pozměňovací návrhy, které bude ve středu schvalovat rozpočtový výbor Sněmovny. Napsaly to Hospodářské noviny.
Zaměstnavatelé si nyní vyplácením části odměn na životní pojištění zaměstnanců snižují mzdové náklady. Z těchto peněz nemusejí totiž platit sociální a zdravotní pojištění. Lidé si přitom mohou nezdaněné peníze do tří dnů vyzvednout v pojišťovně. Tento benefit podle deníku nyní v Česku využívá víc než 370 tisíc lidí a stát tak ročně na odvodech přichází až o 720 milionů korun.
Podle nových pravidel kdo smlouvu o životním pojištění vypoví před šedesátkou, bude muset vrátit státu všechno, co na daních ušetřil. Pokud to udělá zaměstnanec, který pojištění dostával jako benefit, zaplatí za něj firma. Navíc by musela vrátit peníze ušetřené tím, že si mohla uznat až 30 tisíc korun ročně na zaměstnance jako daňový náklad. A možná by musela také doplatit odvody na sociální a zdravotní pojištění, píšou HN. Dodaňovat by se měly až příspěvky poslané od začátku příštího roku, a to deset let zpětně.
"Pro zaměstnavatele tento produkt skončil. Firmy, které budou chtít lidem přispívat na stáří, začnou posílat víc peněz do penzijních fondů," řekl deníku šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Některé firmy HN potvrdily, že plánují tento benefit omezit.