Evropská banka: Nedůvěra povede ke <span>zvýšení úroků</span>

Ekonomika
11. 12. 2009 21:00
Evropská centrální banka se obává růstu úrokových sazeb.
Evropská centrální banka se obává růstu úrokových sazeb.

Evropská centrální banka se obává růstu úrokových sazeb.Evropská centrální banka (ECB) se obává, že špatný stav veřejných financí v některých zemích eurozóny by v dlouhodobém výhledu mohl vést k růstu úrokových sazeb. Řekla to členka výkonné rady ECB Gertrude Tumpelová-Gugerellová. Vlády podle ní riskují, že veřejnost ztratí důvěru ve schopnost úřadů starat se o státní finance.

"Neudržitelné zadlužování by ve střednědobém až dlouhodobém výhledu zvyšovalo tlak na růst úrokových sazeb," řekla Tumpelová-Gugerellová na přednášce ve Stockholmu. Z členů eurozóny má veřejné finance ve špatném stavu především Řecko, jemuž mezinárodní ratingová agentura Fitch tento týden snížila hlavní ratingy.

Sazby dluhopisů řecké vlády se po snížení ratingu vydaly prudce vzhůru. Investoři se obávají, zda řecká vláda bude za současných ekonomických podmínek vůbec schopna zajistit rozpočtovou reformu. ECB totiž začne s postupným odbouráváním podpůrné měnové politiky, což zřejmě situaci ještě zhorší.

ČTĚTE TAKÉ: Banka HSBC odepsala běžné milionáře v Česku
                        V Bruselu začal summit EU. Řeší se kroky proti krizi

K veřejným financím členů eurozóny a k měnové politice jednotlivých zemí se vyjadřovalo více činitelů ECB. Podle nich banka musí podpůrná opatření odbourávat jen velmi pozvolna, aby neohrozila proces oživení ekonomiky. ECB dodává komerčním bankám likviditu a odkupuje některé cenné papíry.

Podle portugalského bankéře Vitora Constancia, který bude usilovat o funkci viceprezidenta ECB, je těžké říci, zda evropská ekonomika bude pokračovat v oživení, anebo se vrátí k poklesu.

Analytici očekávají, že ECB nebude chtít riskovat návrat ekonomiky do recese, a proto nechá základní úrokovou sazbu až do čtvrtého čtvrtletí příštího roku na historickém minimu jednoho procenta. Tržní úrokové sazby se ale pravděpodobně vydají vzhůru dříve, a to právě proto, že ECB začne brzy odstraňovat podpůrná opatření.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet v Londýně řekl, že díky podpůrným opatřením už finanční systém není pod takovým tlakem jako dříve. Ekonomika tak mohla zahájit proces oživení, který je podle Tricheta v některých oblastech velmi zřetelný. Znát je to i z poklesu takzvaných spreadů, tedy rozdílů mezi klíčovými sazbami.

Foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ