Největšími zahraničními vlastníky firem ve střední Evropě jsou podle objemu ovládaného základního kapitálu Nizozemci, Němci a Rakušané. Nejvíce firem je ze zahraničí ovládáno majiteli z Německa, Rakouska, Ukrajiny a Itálie. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury firem v regionu střední Evropy, kterou ve středu zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Největší podíl zahraničního kapitálu v upsaném základním kapitálu firem v jednotlivých zemích regionu střední Evropy je v českých, slovenských a maďarských společnostech. V českých a slovenských firmách je to více než 40 procent, v maďarských 32 procent.
"Investoři shledávají geografickou polohu v srdci Evropy jako výhodnou. Spolu s ekonomickým rozvojem jednotlivých ekonomik v posledních letech, relativní politickou stabilitou a podporou zahraničních investic je ČR, Maďarsko a Slovensko nejvhodnější volbou," komentoval výsledky studie analytik Bisnode ČR Michal Řičař.
Podíl investovaného zahraničního kapitálu z destinací považovaných za daňové ráje je nejvyšší v Česku (43 procent) a na Slovensku (36 procent), naopak nejméně je to v Maďarsku, Polsku a Slovinsku (zhruba 15 procent). Daňová optimalizace, ochrana majetku, anonymita vlastnictví a menší byrokracie hrají klíčovou roli napříč všemi zkoumanými státy, podotkl Řičař. Hlavně Nizozemsko a Kypr se prý ocitají na předních místech z hlediska množství investovaného zahraničního kapitálu.
Nejuzavřenější ekonomikou z pohledu množství firem se zahraničním vlastníkem je Slovinsko, kde je 96 procent firem výhradně v domácích rukou. Následuje Maďarsko s 91 procenty, Polsko s 84 procenty, Slovensko s 81 procenty a ČR se 77 procenty. Čím otevřenější a stabilnější ekonomika, která nabízí atraktivní zahraniční investiční politiku, společně s vhodnou geografickou polohou, tím je atraktivnější cílovou destinací pro zahraniční investory, dodal analytik.
Nejčastějšími zahraničními vlastníky firem v regionu jsou Němci, s odstupem následováni Rakušany, Ukrajinci a Italy. Jednotlivé státy mají přitom svá specifika. V ČR je nejvíce firem ovládáno majiteli z Ruska, Německa a Ukrajiny. Maďarské firmy vlastní zejména Ukrajinci, Němci a Rumuni. V případě Polska jsou na prvním místě opět Němci, dále je tam výrazně zastoupen kapitál z Nizozemska a Velké Británie. Slovensko je ovládáno zejména z Maďarska, Česka a Rakouska. Slovinské firmy jsou spjaty se státy bývalé Jugoslávie, Rakouskem a Itálií.
V ČR, Polsku a na Slovenskou největší objem kapitálu kontrolují vlastníci z Nizozemska, což ve značné míře souvisí s vytvářením holdingových struktur a daňovou optimalizací. Němci jsou druhými největšími zahraničními vlastníky polských, slovenských a slovinských podnikatelských subjektů. V případě Maďarska je významný objem kanadského, britského a rakouského kapitálu. Ve Slovinsku je ve značné míře zastoupen řecký kapitál.
Firmy ve střední Evropě ovládají hlavně Němci a Rakušané
Ekonomika
10. 7. 2013 11:30
Zahraniční investory láká výhodná poloha střední Evropy (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock