Firmy ve střední Evropě ovládají hlavně Němci a Rakušané

Ekonomika
10. 7. 2013 11:30
Zahraniční investory láká výhodná poloha střední Evropy (ilustrační foto).
Zahraniční investory láká výhodná poloha střední Evropy (ilustrační foto).

Největšími zahraničními vlastníky firem ve střední Evropě jsou podle objemu ovládaného základního kapitálu Nizozemci, Němci a Rakušané. Nejvíce firem je ze zahraničí ovládáno majiteli z Německa, Rakouska, Ukrajiny a Itálie. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury firem v regionu střední Evropy, kterou ve středu zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Největší podíl zahraničního kapitálu v upsaném základním kapitálu firem v jednotlivých zemích regionu střední Evropy je v českých, slovenských a maďarských společnostech. V českých a slovenských firmách je to více než 40 procent, v maďarských 32 procent.

"Investoři shledávají geografickou polohu v srdci Evropy jako výhodnou. Spolu s ekonomickým rozvojem jednotlivých ekonomik v posledních letech, relativní politickou stabilitou a podporou zahraničních investic je ČR, Maďarsko a Slovensko nejvhodnější volbou," komentoval výsledky studie analytik Bisnode ČR Michal Řičař.

Podíl investovaného zahraničního kapitálu z destinací považovaných za daňové ráje je nejvyšší v Česku (43 procent) a na Slovensku (36 procent), naopak nejméně je to v Maďarsku, Polsku a Slovinsku (zhruba 15 procent). Daňová optimalizace, ochrana majetku, anonymita vlastnictví a menší byrokracie hrají klíčovou roli napříč všemi zkoumanými státy, podotkl Řičař. Hlavně Nizozemsko a Kypr se prý ocitají na předních místech z hlediska množství investovaného zahraničního kapitálu.

Nejuzavřenější ekonomikou z pohledu množství firem se zahraničním vlastníkem je Slovinsko, kde je 96 procent firem výhradně v domácích rukou. Následuje Maďarsko s 91 procenty, Polsko s 84 procenty, Slovensko s 81 procenty a ČR se 77 procenty. Čím otevřenější a stabilnější ekonomika, která nabízí atraktivní zahraniční investiční politiku, společně s vhodnou geografickou polohou, tím je atraktivnější cílovou destinací pro zahraniční investory, dodal analytik.

Nejčastějšími zahraničními vlastníky firem v regionu jsou Němci, s odstupem následováni Rakušany, Ukrajinci a Italy. Jednotlivé státy mají přitom svá specifika. V ČR je nejvíce firem ovládáno majiteli z Ruska, Německa a Ukrajiny. Maďarské firmy vlastní zejména Ukrajinci, Němci a Rumuni. V případě Polska jsou na prvním místě opět Němci, dále je tam výrazně zastoupen kapitál z Nizozemska a Velké Británie. Slovensko je ovládáno zejména z Maďarska, Česka a Rakouska. Slovinské firmy jsou spjaty se státy bývalé Jugoslávie, Rakouskem a Itálií.

V ČR, Polsku a na Slovenskou největší objem kapitálu kontrolují vlastníci z Nizozemska, což ve značné míře souvisí s vytvářením holdingových struktur a daňovou optimalizací. Němci jsou druhými největšími zahraničními vlastníky polských, slovenských a slovinských podnikatelských subjektů. V případě Maďarska je významný objem kanadského, britského a rakouského kapitálu. Ve Slovinsku je ve značné míře zastoupen řecký kapitál.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Guvernér ČNB Aleš Michl

Rekordní zisk ČNB. Investice do akcií se centrální bance vyplatily

Ekonomika
23. 5. 2025
David Nippert

Emise dluhopisů. Skupina Barrandov nabízí investici do TV Barrandov

Ekonomika
23. 5. 2025

Xiaomi chce do pěti let investovat do výzkumu a vývoje v přepočtu 613 miliard Kč

Ekonomika
22. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ