Krabička cigaret zdraží od ledna o 4 koruny

Ekonomika
21. 11. 2013 13:21
Cigarety od Nového roku zdraží.
Cigarety od Nového roku zdraží.

Kvůli zvýšení spotřební daně zdraží od ledna příštího roku krabička cigaret v průměru o čtyři koruny. Intervence České národní banky cenu neovlivní.

Kdo kouří, bude si muset opět připlatit. V příštím roce dojde k dalšímu zýšení daně, které zdraží cigarety. "Bude záležet na konkrétním výrobku, průměrný dopad na dvacetikusové balení oproti roku 2013 bude zhruba 4 koruny," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Podle ministerstva se do ceny cigaret nepromítne nedávná intervence České národní banky, kdy koruna oslabila na zhruba 27 korun za euro.

Tabákové společnosti se k úpravě cen nechtějí příliš vyjadřovat. "Philip Morris ČR nekomentuje svou cenovou politiku," uvedl Martin Hlaváček, ředitel vnějších vztahů Philip Morris. Tento největší výrobce cigaret v Česku prodává například značky Marlboro či L&M.

Podobně mluví zástupkyně JT International, která v Česku prodává třeba cigarety Camel či Winston. "Nebudeme se vyjadřovat k cenové politice," sdělila zástupkyně firmy Danica Siváková.

Evropská unie stanovuje minimální zdanění cigaret. Z tisíce cigaret je to minimálně 90 eur. Česká republika se tomu každý rok přibližuje.

Další čtení

americké ministerstvo obchodu

Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady

Ekonomika
25. 6. 2026

Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům, uvedla EK

Ekonomika
25. 6. 2026

Cena zlata se poprvé od loňského listopadu propadla pod 4000 USD za unci

Ekonomika
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ