Problémy tuzemské ekonomiky se podepsaly i na důvěře tuzemských bank k firmám. Zejména stavební či logistické firmy mohou mít problém získat úvěry. Pokud je přece získají, tak jim banky půjčí dráže.
Na černé listině rizikovosti vedou jednoznačně stavební firmy. "Nechtěli bychom paušalizovat, ale lze obecně říci, že kromě stavebnictví vnímáme jako rizikovější také sektor komerčních nemovitostí (real estate) a do určité míry i dopravu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Marek Pšeničný z České spořitelny.
To potvrzují i ostatní banky. "Typicky rizikovějšími sektory jsou podle našeho analytického názoru zejména stavebnictví, dřevozpracující průmysl a velkoobchod," dodává Radek Pluhař, ředitel divize Řízení rizik a místopředsedy představenstva Equa bank.
Podle něho se situace zhoršila natolik, že se krize začala týkat i velkých a ještě nedávno stabilních společností a je obtížné předpovídat změnu trendu. "Ve všech výše uvedených oborech jsme při poskytování úvěrů obezřetnější a při schválení používáme přísnější kritéria," dodal.
Dřevozpracující průmysl je příkladem toho, jak s sebou stavebnictví stáhlo další obor. Předvídatelnost pohybu cen suroviny se snížila a současně je zde masivní tlak marže ze strany zahraniční konkurence. Firmy obecně může velmi potrápit i špatná morálka platební morálkou odběratelů.
Problémy dostat úvěry mohou mít ale i třeba textilky, pokud nevyrábější pro automobilový průymysl. "Máte klasický textil, který dnes v Česku nedává příliš smysl, ale vedle toho máte velice moderní složku textilního průmyslu třeba pro automobilový průmysl. Tam jsou firmy na výsluní a jedou na dobré vlně," říká Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.