Zemědělský a potravinářský gigant Cargill je největší americkou soukromě vlastněnou společností. I po 150 letech ji stále ovládá rodina zakladatele, z níž proniklo neskutečných čtrnáct členů do žebříčku dolarových miliardářů.
V jubilejním 25. vydání žebříčku dolarových miliardářů časopisu Forbes vyčnívá jedna firma, o které většina lidí mimo Spojené státy nikdy neslyšela. Jde o potravinářský kolos Cargill, největší americkou soukromě vlastněnou firmu. Dědicové zakladatele Wiliama W. Cargilla ji stále ovládají ze zhruba 88 procent. Potomků z rozvětvené rodiny zakladatele je už přes sto, přesto však do žebříčku dolarových miliardářů proniklo čtrnáct z nich (viz Miliardáři z Cargillu).
Jen pro srovnání - Česko má jen pět dolarových miliardářů (viz Kellnerův propad, Bakalovo sbohem). Cargill vygeneroval více superboháčů než celé Švédsko nebo Izrael. Díky tržbám přesahujícím 135 miliard dolarů ročně je firma větší než ekonomiky Kuvajtu, Peru nebo Vietnamu. Konglomerát Cargill zaměstnává 143 tisíc lidí v 67 zemích světa. Hodnota firmy se pohybuje mezi padesáti a šedesáti miliardami dolarů.
"Každý ví, že vydělávají obrovské peníze, ale nikdo neví přesně jak," říká k tajnůstkářství firmy zemědělský analytik portálu Morningstar Michael Tian. Cargill se za posledních třicet let umístil v žebříčku největších soukromých firem USA 28krát první a jen dvakrát spadl na druhé místo. Skutečný hegemon.
* Co všechno Cargill produkuje?
* Mohla firma díky svému postavení na trhu manipulovat s cenami potravin?
* Jak kouzlí s přísadami do jídel, kterých firma prodá za padesát miliard dolarů?
To vše se dočtete v aktuálním vydáním časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. března 2015.