Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's oklamala investory, když jako minimálně rizikové hodnotila finanční produkty, které před propuknutím hospodářské krize v roce 2008 ztratily skoro všechnu hodnotu. Rozhodl to australský soud. Podle expertů jde o první takový verdikt proti ratingovým společnostem. S&P uvedla, že se proti němu chce odvolat.
Žalobu podalo 12 obecních zastupitelstev na jihovýchodě Austrálie, která tvrdila, že přišla o více než 90 procent z 16 milionů australských dolarů (více než 326 milionů korun), které investovali do derivátů typu CPDO zvaných Rembrandt. S&P tehdy tyto finanční produkty hodnotila jako minimálně rizikové a udělila jim svou nejvyšší známku AAA. Hodnota papírů ale několik měsíců po nákupu klesla a obce přišly skoro o všechny investované peníze.
Sydneyský soud uvedl, že známka AAA pro tyto instrumenty byla klamná a podvodná. Poškozené obce mají od S&P a dalších dvou žalovaných společností, banky ABN Amro Bank NV se sídlem v Nizozemsku a společnosti poskytující finanční služby Local Government Financial Services Pty (LGFS), dostat celkem asi 30 milionů AUD jako odškodné. ABN Amro deriváty vydala a od LGFS je obce ve státě Nový Jižní Wales na konci roku 2006 koupily.
Společnost S&P uvedla, že ji rozhodnutí soudu zklamalo, a tvrzení, že její stanovisko bylo nepatřičné, odmítá. Ve spisech sdělila, že hodnocení rizikovosti je "umění, nikoli věda" a že přidělení nejvyšší známky neznamená, že nebezpečí propadu finanční hodnoty lze zcela vyloučit.
Podle agentury Reuters by verdikt mohl představovat precedens pro možné příští spory po celém světě.