Akcie po světě kvůli Řecku prudce klesají, euro výrazně oslabuje

Ekonomika
29. 6. 2015 07:49
Japonské akciové burzy prožívají propad hodnoty, převážně kvůli řecké krizi.
Japonské akciové burzy prožívají propad hodnoty, převážně kvůli řecké krizi.

Akciové burzy v Asii v reakci na vývoj kolem Řecka výrazně ztrácejí a jejich indexy klesají o jedno až tři procenta. Také akcie na evropských trzích zahájily obchodování prudkým poklesem a hlavní burzovní indexy ve Frankfurtu, Paříži, Miláně a Madridu ztrácejí více než čtyři procenta. Kurz eura od počátku asijského devizového obchodování prudce oslabuje, zpevňují naopak měny považované za bezpečné investice, jako je švýcarský frank a japonský jen. 

Řecká finanční krize se zdramatizovala poté, co eurozóna o víkendu rozhodla neprodloužit záchranný program pro Řecko po 30. červnu a řecký premiér Alexis Tsipras oznámil na 5. července referendum o záchranném programu. Řecká vláda rozhodla, že se v zemi zavřou banky a akciová burza, což bude trvat pravděpodobně celý týden.

Kurz eura se vůči dolaru propadl až pod hranici 1,10 USD na 1,0955 USD. Později společná evropská měna mírně oživila a pohybovala se kolem 1,1010 USD se ztrátou asi 1,4 procenta na páteční závěr. Vůči jenu euro oslabuje o více než dvě procenta. Vedle švýcarské a japonské měny sílí v menší míře také americký dolar, jehož index vůči koši hlavních měn vystoupil na třítýdenní maximum.

Řecký premiér Alexis Tsipras.Index tokijské burzy Nikkei 225 před koncem obchodování oslaboval o 2,5 procenta. Akcie v Jižní Koreji klesají o zhruba 1,5 procenta a podobné ztráty zaznamenávají burzy v Sydney, na Tchaj-wanu nebo v Singapuru.

Index čínských akcií v Šanghaji i přes překvapivé víkendové snížení úrokových sazeb v zemi ztrácel přes tři procenta. Podle analytiků ale čínský trh nereaguje na Řecko, nýbrž pokračuje třetí týden v prudké korekci předešlého osmiměsíčního strmého vzestupu. Hongkongský index Hang Seng ztrácel zčásti kvůli Číně a zčásti kvůli Řecku 2,8 procenta.

Někteří asijští analytici se obávají, že bankrot Řecka a možnost odchodu země z eurozóny by mohla narušit globální obchod a finanční trhy a oslabit ekonomický růst v Asii. Jiní ale významnější dopady řecké situace na globální trhy nepředpokládají.

Také akcie na evropských trzích zahájily obchodování prudkým poklesem a hlavní burzovní indexy ve Frankfurtu, Paříži, Miláně a Madridu ztrácejí více než čtyři procenta. Investoři reagují na eskalaci řecké dluhové krize a na reálnou možnost, že země vyhlásí bankrot a odejde z eurozóny.

Většina investorů na finančních trzích až do pátku vesměs předpokládala, že obě strany se nakonec dohodnou, aby mohlo Řecko dál splácet dluhy a setrvat v měnové unii. Víkendový vývoj ale podstatně zvýšil riziko takzvaného "grexitu", tedy odchodu Řecka z eurozóny. Toto riziko tak nyní trhy musejí zahrnout do cen mnohem více.

"Řecký bankrot a odchod z eura bude ničivý pro Řecko, ale už ne pro nikoho jiného," řekl hlavní ekonom firmy Moody's Analytics Mark Zandi. "Situace kolem Řecka bude finanční trhy vychylovat z rovnováhy, bude to ale jen dočasné," dodal.

O více než jedno procento klesaly světové ceny ropy. Zlato naopak díky svému statusu bezpečné investice posílilo o zhruba půl procenta.

Autor: Reuters, AP, ČTK Foto: ČTK/AP , Shizuo Kambayashi, Petros Karadjias

Další čtení

Guvernér ČNB Aleš Michl

Rekordní zisk ČNB. Investice do akcií se centrální bance vyplatily

Ekonomika
23. 5. 2025
David Nippert

Emise dluhopisů. Skupina Barrandov nabízí investici do TV Barrandov

Ekonomika
23. 5. 2025

Xiaomi chce do pěti let investovat do výzkumu a vývoje v přepočtu 613 miliard Kč

Ekonomika
22. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ