Američany čeká <span>(ne)šťastný Nový rok</span> plný propouštění

Ekonomika
28. 12. 2008 13:09
USA
USA

USAObyvatelé USA se na příchod Nového roku příliš netěší. Propouštění svých zaměstnanců plánuje v USA v roce 2009 každá čtvrtá firma. Podle údajů výzkumné a konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas přijde o práci více než jeden milion Američanů. Již v listopadu tohoto roku soukromí zaměstnavatelé v USA zrušili podle neoficiální statistiky 250 tisíc míst, což je nejvyšší údaj za sedm let.

Nejvíce s tímto číslem zahýbala Citigroup, která má v plánu snížit stav o 52 tisíc lidí. A celý finanční sektor dohromady za listopad uvedl ztrátu přes 91 tisíc míst. Za finančním sektorem pak výrazně figuruje automobilový průmysl.

Firmy se snaží co nejvíce snaží snižovat mzdové náklady. Zmrazování platů je kromě propouštění dalším krokem, jak se společnosti snaží bránit dopadům finanční krize. Každá pátá společnost v prosinci oznámila, že během celého příštího roku zmrazí platy svých zaměstnanců.

ČTĚTE TAKÉ: Obama má konkrétní plán na snížení nezaměstnanosti

Na stále rostoucí nezaměstnanost v USA se snaží reagovat Barack Obama, který plánuje vytvořit tři miliony nových pracovních míst v roce 2009.

Foto: archiv

Autor: - ala -

Další čtení

ilustrační obrázek

Po propouštění je Zetor stabilní, letos představí novou Řadu 5

Ekonomika
14. 3. 2026

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl, proti odhadu byl poloviční

Ekonomika
13. 3. 2026

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy Kč, o 15 procent více než v lednu

Ekonomika
13. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ