Výrobce letecké techniky Boeing dostal od americké vlády ilegální subvence za minimálně 5,3 miliardy dolarů (téměř 92 miliard korun). Ukazuje to zpráva, kterou zveřejnila Světová obchodní organizace (WTO). Pomoc byla Boeingu poukazována převážně ve formě proplácení nákladů na vědu a výzkum přes účty Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Verdikt, který už dříve vynesl panel WTO pro řešení obchodních sporů a který měli doposud k dispozici jen právníci obou firem, je zatím poslední kapitolou v šest let trvající obchodní bitvě mezi oběma strojírenskými giganty. Airbus a Boeing se už mnoho let vzájemně obviňují, že jim jejich vlády nezákonně pomáhají prosadit se proti konkurenci.
"Dnešní zpráva WTO jasně ukazuje, že Boeing v minulosti obdržel obrovské subvence a že značné podpory se mu dostává i dnes," reagoval na zprávu WTO komisař Evropské unie pro obchod Karel De Gucht. "Spojené státy tento spor v roce 2004 začaly a teď dostávají jednoznačný verdikt, který prokazuje, že jejich dlouholeté a mnohamiliardové subvence Boeingu přes federální a státní programy byly nezákonné," dodal komisař.
De Gucht řekl, že nezákonná podpora Boeingu značně poškodila zájmy Evropské unie. "Subvence vážně poškodily zájmy EU a zapříčinily, že Airbus přišel o tržby, klesly ceny jeho letadel a nečestně přišel o podíl na trhu ve prospěch Boeingu," řekl De Gucht, jehož cituje agentura Reuters.
Boeing ale hodnotí verdikt jinak a poukazuje na to, že subvence, které dostává Airbus, vysoko převyšují subvence pro Boeing. Nález WTO podle amerických činitelů dokládá, že objem vládních subvencí se pohybuje pouze kolem 2,7 miliardy dolarů (přes 46 miliard Kč). Objem subvencí, které Airbus obdržel v průběhu let, Američané vyčíslili asi na 20 miliard dolarů (více než 345 miliard Kč).
Americký obchodní zmocněnec Ron Kirk tak novinářům řekl, že nález WTO jen potvrzuje dlouhodobý postoj Spojených států, podle něhož jakákoliv pomoc pro Boeing je nesrovnatelně menší než pomoc, kterou dostává Airbus. Předchozí zpráva podle něj ukázala, že Airbus dostával na vývoj nových modelů takzvané startovní úvěry, které byly velmi nízko úročeny. Evropské vlády tak zmocněnec opět vyzval, aby podobné výhodné úvěry už do budoucna Airbusu neposkytovaly.
Pozorně sledovaný případ se stal největším a nejnákladnějším obchodním sporem, který kdy WTO řešila. Jiná porota WTO už loni v paralelním případu rozhodla, že v pořádku nebyla ani pomoc, kterou od evropských institucí dostává Airbus. Obě firmy v minulosti nálezy WTO téměř vždy interpretovaly rozdílně.