Dolní komora argentinského parlamentu drtivou většinou schválila zestátnění společnosti YPF, která je největším ropným producentem v zemi. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Vyvlastnění podílu španělského koncernu Repsol v YPF už minulý týden schválil argentinský senát, nyní bude moci zákon podepsat prezidentka Cristina Fernándezová.
Podnik byl v minulosti státní, Argentina jej ale spolu s dalšími společnostmi v 90. letech zprivatizovala. Nyní obě komory parlamentu daly zelenou ke zestátnění 51 procent akcií YPF, které patří Repsolu.
Fernándezová nedávno oznámila, že chce YPF zestátnit, protože do něj prý Repsol dostatečně neinvestoval, a to vede k nedostatku energetických produktů v zemi. Repsol to odmítá, ale prezidentčin plán padl v Argentině na úrodnou půdu, protože mnoho jejích obyvatel je vůči zahraničním společnostem podezřívavých a jsou přesvědčeni o tom, že politika volného trhu z 90. let jejich zemi na začátku tohoto tisíciletí přivedla k bankrotu.
"Všechny společnosti, které působí v Argentině, Repsol i ty ostatní, musejí pracovat ve prospěch veřejného zájmu, což v tomto případě znamená energetickou soběstačnost Argentiny," prohlásil podle agentury Reuters těsně před hlasováním Agustín Rossi, poslanec vládní Justicialistické strany.
Španělsko proti vyvlastnění protestuje. Repsol už dříve oznámil, že za svůj podíl bude chtít asi 10,5 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun). Argentina nemá v úmyslu takovou částku vyplatit a spor se téměř jistě dostane před mezinárodní soudy. Vláda v Madridu jako protiopatření omezila dovoz bionafty z této jihoamerické země, připomněla agentura DPA.