Guvernér americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke pátečním dnem končí své osmileté působení ve funkci. Vystřídá ho dosavadní viceguvernérka Janet Yellenová, která se tak stane první ženou v čele Fedu. List Wall Street Journal (WSJ) upozorňuje, že šedesátiletý Bernanke opouští Fed méně populární než jeho předchůdce Alan Greenspan.
Se způsobem, jakým Bernanke banku řídil, souhlasí podle průzkumu Gallupova ústavu 40 procent Američanů, zatímco v případě Greenspana to bylo 65 procent.
Bernanke, jenž dříve působil jako profesor na renomované Princetonské univerzitě, se chce podle dřívějších informací WSJ věnovat psaní a přednáškám na ekonomická témata. Doufá rovněž, že bude mít více času na čtení a sledování baseballových zápasů.
Bernanke se stal guvernérem banky 1. února 2006. Americká ekonomika během jeho působení v čele Fedu prošla nejhorší recesí od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Fed byl proto nucen přistoupit k mimořádně uvolněné měnové politice zahrnující nízké úrokové sazby i rozsáhlé nákupy dluhopisů.
Podle kritiků však tyto kroky neposkytly ekonomice výraznější podporu a pouze zvýšily inflační rizika a vytvořily nebezpečí vzniku bublin na akciovém trhu či trhu s bydlením. Bernankeho zastánci naopak tvrdí, že tyto kroky zabránily pádu ekonomiky do ještě horší krize a že inflace stále zůstává příliš nízká.
Sedmašedesátiletá Yellenová převezme řízení Fedu v sobotu, do funkce guvernérky však bude oficiálně uvedena až v pondělí. Do čela banky nastupuje v době, kdy Fed začal omezovat opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký průběh odchodu od těchto stimulů.
Fed již ohlásil snížení nákupů dluhopisů o 20 miliard dolarů měsíčně. Stále však bude do ekonomiky prostřednictvím těchto nákupů pumpovat 65 miliard dolarů měsíčně. Banka navíc podporuje hospodářský růst téměř nulovými úrokovými sazbami.
Vizitka šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernankeho (60):
- V čele Federálního rezervního systému (Fed), instituce v USA plnící roli centrální banky, stanul Bernanke 1. února 2006. Jmenován byl prezidentem Georgem Bushem a ve funkci vystřídal Alana Greenspana. Svoji pozici si udržel i po nástupu prezidenta Baracka Obamy.
- Současný šéf Bílého domu o Bernankem v roce 2009 řekl, že "přistupoval k finančnímu systému, který byl ještě nedávno na pokraji zhroucení, s klidem a moudrostí" a jeho krizi řešil "odvážnými zásahy a nekonvenčním myšlením, které pomohly zastavit hospodářský pád".
- Fed pod tlakem krize nastolil extrémně uvolněnou měnovou politiku a tu stupňoval i po konci recese, aby poskytl podporu slabé ekonomice. Řada ekonomů tato opatření kritizuje za to, že připravují půdu pro růst inflace a umožňují vládě dál zvyšovat výdaje.
- Centrální banka za Bernankeho podporovala ekonomiku, která v letech 2007 až 2009 zažila nejhlubší poválečnou recesi, nejprve snížením svých krátkodobých sazeb téměř na nulu a opakovaně potvrzovaným příslibem, že úroky zůstanou minimální ještě dlouho do budoucna.
- Od roku 2009 navíc Fed dodává do systému prostřednictvím nákupů různých dluhopisů masivní objemy nových peněz a třemi koly těchto nákupů zvýšil svou rozvahu o tři biliony na čtyři biliony dolarů.
- Bernanke a jeho Fed se stali cílem kritiky veřejnosti a kongresmanů například ve věci některých excesů ve finančním sektoru, vadily nákladné vládní sanace banky Bear Stearns a pojišťovny AIG i mohutná vládní podpora největších bank během krize v roce 2008.
- Řada kongresmanů, republikánů i demokratů guvernérovi také vyčítá spolupodílnictví na laxní finanční regulaci nebo preferování zájmů Wall Streetu před zájmy obyčejných lidí.
- Bernanke loni řekl, že prioritou jeho osmiletého působení v čele Fedu bylo zvýšit otevřenost a zodpovědnost instituce. Banka podle něj nebyla v minulosti ochotná vysvětlovat své kroky nebo být jinak v kontaktu s veřejností. Vše se však podle něj začalo měnit v 90. letech a celý proces dále zrychlil v době, kdy se postavil do čela Fedu.
- Republikán Bernanke před svým nástupem do banky působil zejména v akademické sféře. Téměř čtvrt století přednášel na univerzitách Stanfordské či Princetonské (od roku 1985 jako profesor).
- Posléze byl jmenován do Rady guvernérů Fedu; od června 2005 povýšil, když jej prezident George Bush jmenoval do čela svého Výboru ekonomických poradců (do ledna 2006). Bernankeho první srážka s krizí v podobě hurikánu Katrina si příliš zastánců nezískala.
- Vystudoval s červeným diplomem ekonomii na Harvardově univerzitě (1975). Má i doktorát z Massachusettského technologického institutu (1979), kde rovněž vyučoval. Jako ekonoma jej zajímá hlavně období Velké hospodářské krize ze 30. let minulého století.
- Ben Shalom Bernanke, který se narodil 13. prosince 1953 v Augustě ve státě Georgia, je potomkem židovských emigrantů z Polska. Se svou původem španělskou manželkou Annou má dvě děti - syna Joela a dceru Alyssu. Je vášnivým fanouškem baseballu.
- V roce 2009 jej časopis Time jmenoval osobností roku.
|