Boeing a Airbus oznámily mnohamiliardové zakázky

Ekonomika
19. 6. 2017 18:20
Zahájení nového aerosalonu v Paříži.
Zahájení nového aerosalonu v Paříži.

Dva největší světoví výrobci civilních letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zahájili v pondělí mezinárodní aerosalon u Paříže oznámením mnohamiliardových zakázek na nová letadla. Boeing představil nový model svého nejprodávanějšího letounu, který by měl oživit slábnoucí trh civilního letectví. Aerosalon na letišti Le Bourget otevřel nový francouzský prezident Emmanuel Macron, který na něj přiletěl vojenským letadlem od Airbusu.

Po letech silného růstu zakázek, podpořeného zvýšenou poptávkou po létání a nabídkou úspornějších letadel, nyní trh vstupuje do útlumu. Výrobci se začali soustředit na plnění napjatých harmonogramů dodávek a ambiciózních plánů výroby.

Boeingu se ale na začátku aerosalonu představením nového modelu 737 MAX 10 podařilo podnítit vlnu zájmu. Firma uvedla, že na nový model získala více než 240 zakázek a nákupních příslibů od nejméně deseti zákazníků. "MAX 10 dá zákazníkům za jejich peníze více a dodá trhu energii," řekl na oficiálním představování šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

Boeing v pondělí oznámil zakázky na nové i starší letouny typu 737 MAX v celkové katalogové hodnotě 22,7 miliardy dolarů (523 miliard korun). Získal i velkou objednávku na stroje typu Dreamliner za 8,1 miliardy USD.

Typ 737 pro krátké a střední vzdálenosti se na zakázkách Boeingu tradičně podílí téměř polovinou a je nejrozšířenějším letounem na světě. Novým a úspornějším modelem chce Boeing zaplnit mezeru ve své nabídce, která vznikla, když Airbus v minulých letech slavil úspěch s konkurenčním a úspornějším strojem A321neo.

Airbus hned nato kontroval zakázkou leasingové společnosti GECAS na 100 letounů A320neo v katalogové hodnotě 10,8 miliardy dolarů (253 miliard Kč) a objednávkou firmy Air Lease na 12 strojů A321neo za 1,5 miliardy USD. Šéf prodeje Airbusu John Leahy zároveň naznačil, že většina zájmu o konkurentův nový stroj MAX 10 pochází od dosavadních zákazníků Boeingu, kteří si objednali starší model MAX 9 a nyní tyto zakázky přeobjednávají.

Zatímco poptávka po civilních letadlech slábne, po letech útlumu se naopak objevují známky rostoucího zájmu o vojenské letouny. Americký Lockheed Martin jedná o prodeji 440 bojových letounů F-35 skupině 11 zemí. Byla by to dosud největší objednávka na letoun, který se firma chystá na aerosalonu představit veřejnosti.

Jeden z projektů vojenského letectví podpořil i Macron, když k cestě na Le Bourget využil vojenský transportér A400M. Po jeho příletu se na obloze objevilo největší světové dopravní letadlo Airbus A380.

Oficiální francouzskou podporu tím získaly dva ambiciózní evropské projekty, které se však dostaly do problémů. Projekt A400M trpí chronickým zpožďováním a jeho náklady se neustále zvyšují. Letounu A38 zase povážlivě slábne odbyt, což ohrožuje jeho budoucnost.

Airbus v neděli uvedl, že pracuje na inovaci svého "superjumba" pod pracovním názvem A380plus, které má být úspornější než původní model. Šéf firmy Fabrice Brégier v pondělí řekl, že se jedná s několika potenciálními zákazníky vyvíjeného stroje a že jeho výroba bude zahájena jen v případě podání "velké zakázky".

Superjumba s dvěma palubami jako mají stroje A380 a Boeing 747 se kdysi považovala za budoucnost přepravy na dálkových linkách. Zájem o ně ale v posledních letech ochladl a přepravci dávají přednost levnějším, úspornějším a flexibilnějším strojům.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Michel Euler

Další čtení

Americké akcie výrazně posílily díky dohodě USA a Číny o snížení cel

Ekonomika
12. 5. 2025

Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, sezonní práce ji nesnížily

Ekonomika
12. 5. 2025

Nissan podle japonských médií zruší dalších 11.000 pracovních míst

Ekonomika
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ