Britský HDP asi klesne nejvíc za <span>posledních osmnáct let</span>

Ekonomika
10. 12. 2008 10:09
Britský premiér Gordon Brown.
Britský premiér Gordon Brown.

Britský premiér Gordon Brown.Podle předpovědi britského Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum by se ekonomika Velké Británie mohla v posledním čtvrtletí letošního roku zmenšit i o více než jedno procento. Jednalo by se tak o největší pokles od roku 1990.

Od září do listopadu poklesl britský HDP o jedno procento a londýnský institut, k jehož klientům patří i Bank of England, odhaduje pro čtvrté čtvrtletí pokles ještě výraznější. Rychleji než o jedno procento za kvartál přitom britská ekonomika neklesala od třetího čtvrtletí roku 1990.

„Tato čísla potvrzují, že tempo poklesu britské produkce se zrychluje," uvedl institut. Průmyslová výroba skutečně v listopadu klesla oproti říjnu o 1,4 procenta, meziměsíčně nejvíce od roku 1980. Nejrychleji od roku 1992 vzrostl v říjnu i počet nezaměstnaných.

Představitelé Bank of England se včera nechali slyšet, že současná recese bude nejhlubší a nejdelší od 70. let. Britský premiér Gordon Brown i centrální banka podnikli na podporu ekonomiky již řadu kroků. Kromě záchranného balíčku ve výši 50 miliard liber došlo i ke snížení daní a výrazné redukci úrokových sazeb.

Foto: Reuters

Autor: - sau -

Další čtení

Svatopluk Němeček, předseda Investiční a ekonomické rady

Robotická linka na unikátní katetry Riocath prošla zkouškou

Ekonomika
17. 5. 2025

O hypotéky není už takový zájem. Za měsíc klesl o dvě procenta

Ekonomika
17. 5. 2025

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Ekonomika
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ