Britský průmysl by letos měl růst nejrychleji od roku 2014

Ekonomika
5. 6. 2017 09:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Britská průmyslová výroba by letos mohla růst nejrychlejším tempem od roku 2014. Nejistotu ohledně budoucích možností vývozu do Evropské unie (EU) totiž výrazně vyvažuje oživení celosvětového hospodářství. Výhled na rok 2018 je ale méně optimistický, uvedla organizace reprezentující britský průmysl EEF.

Společnost upravila letošní odhad růstu britské průmyslové výroby na 1,3 procenta z původního jednoho procenta, které odhadovala před třemi měsíci. Přimělo ji k tomu hlášení jejích členů o oživení objednávek v posledním čtvrtletí. V roce 2018 očekává EEF ale pokles o 0,5 procenta.

Podle jedné z ekonomek EEF Lee Hopleyové se sice na růstu a důvěře výrazně neprojevily předčasné britské volby, zmiňuje ale rostoucí ceny surovin, nedostatek investic a kvalifikovaných pracovních sil. Plán současné britské premiérky Theresy Mayové omezit příliv migrantů do Británie na méně než 100 tisíc ročně, na který EU hodlá reagovat omezením britského dovozu do unie, proto ostrovní průmyslníky příliš nenadchl.

Mayová chce díky předčasným volbám vypsaným na červen posílit svůj mandát pro vyjednávání o vystoupení země z EU. "Je životně důležité, abychom zůstali otevření byznysu a vyjednali nové obchodní dohody s EU a dalšími klíčovými trhy, aby nám zůstaly otevřené a přístupné, až se brexit dotáhne," řekl Tom Lawton, jeden z partnerů účetní firmy BDO, která čtvrtletní studii EEF sponzoruje.

Členové EEF hlásili v minulém čtvrtletí solidní růst a zveřejněná studie ukazuje, že očekávají, že bude pokračovat i v tomto čtvrtletí. A to navzdory oficiálním údajům, které zrcadlí mnohem horší výkon v prvních třech měsících letošního roku.

Z údajů organizací Markit a CIPS z minulého týdne vyplývá, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu Británie v dubnu a květnu rostla nejrychleji za tři roky. Na rozdíl od indexu nákupních manažerů (PMI) naznačují data sdružení EEF, že růst táhl i export a ne pouze domácí poptávka. Spíše než oslabená libra se na tomto vývoji podílel silnější růst v Asii, Severní Americe a kontinentální Evropě.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , plrang

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ