Ceny potravin se v nejvíce zasažených zemích epidemií eboly, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, nyní zvýšily v průměru o 24 procent. To přimělo některé tamní rodiny omezit své stravování na jedno jídlo denně. Řekla to v Ženevě mluvčí Světového programu pro výživu (WFP).
V západní Africe zemřely tisíce lidí včetně stovek farmářů. "Výsadby a sklizně jsou narušeny, což dopadá na zásobování potravinami stále více. Je velké riziko, že ceny budou dále stoupat v nadcházejícím období sklizní," řekla mluvčí této agentury OSN Elisabeth Byrsová.
Organizace WFP, která ve světě pomáhá v boji proti hladu a podvýživě, již ve čtvrtek varovala před vznikem vážné potravinové krize v západní Africe. Podle ní se Spojeným národům stále nepodařilo dostat se ke statisícům lidí v nejhůře postižených západoafrických oblastech, kteří nutně potřebují jídlo.
Světový program pro výživu upřesnil, že jeho pomoc nyní potřebuje na 1,3 milionu lidí v Libérii, Sieře Leone a Guineji. "Doposud jsme poskytli potraviny 534 tisíc lidí a počítáme s tím, že je ještě tento měsíc dodáme dalším 600 tisíc až 700 tisíc," řekla ve čtvrtek mluvčí WFP Bettina Lüscherová.
WFP zajišťuje jídlo pacientům léčícím se s ebolou ve zdravotnických centrech, přeživším viru, kteří ještě nebyli z péče propuštěni, a také komunitám, jež jsou v karanténě nebo v nichž byl zaznamenán rozsáhlý přenos nákazy.
Ceny potravin v zemích zasažených ebolou vzrostly o čtvrtinu
Ekonomika
18. 10. 2014 15:05
Čtvrť St Paul Bridge, Libérie.