Ceny ropy se vydaly vzhůru, k růstu jim pomohla zpráva o poklesu zásob suroviny v USA, který byl výrazně vyšší, než předpovídali analytici. Růst ale později polevil. Zásoby jsou teď na nejnižší úrovni od října 2015. Severomořská ropa Brent krátce po 17.00 SELČ přidávala 0,4 procenta na téměř 51 USD za barel. Americká lehká ropa WTI měla ve stejnou dobu k dobru jen pár centů na 47,58 USD.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy se v USA snižují už sedm týdnů. Minulý týden klesly o 8,95 milionu barelů, což je trojnásobek průměrného odhadu analytiků. Ti očekávali pokles jen o 3,1 milionu barelů. Zásoby ropy včetně nouzových rezerv klesly na 1,15 miliardy barelů, nejníže od října 2015.
Ropu Brent podpořilo i snížení těžby ropy v Libyi kvůli kauze porušování bezpečnostních pravidel na ropném poli Sharara. To je největším nalezištěm v zemi.
Analytici však podotýkají, že se až tolik nezměnilo, protože na ceny ropy stále tlačí vysoká nabídka. Zatímco Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další signatáři dohody o snížení těžby se produkci snaží omezovat, těžba ropy z břidlic je ve Spojených státech stále na vzestupu. Od poloviny loňského roku se zvýšila téměř o 12 procent na 9,42 milionu barelů denně.
Angola, která je rovněž členem OPEC, oznámila, že v říjnu by vývoz ropy měla zvýšit na maximum za 13 měsíců.
Na straně poptávky odborníci poukazují na postupné zpomalování růstu spotřeby paliv na dvou hlavních spotřebitelských trzích - v USA a Číně. V USA je poptávka po benzinu na vrcholu, a to jednak kvůli zlepšení účinnosti paliv, jednak kvůli rozmachu elektromobilů. Čína předpokládá, že spotřeba benzinu v zemi vyvrcholí kolem roku 2025.