Česká ekonomika bude letos stagnovat

Ekonomika
11. 5. 2012 11:42
Česká ekonomika letos podle předpovědi neporoste (ilustrační foto).
Česká ekonomika letos podle předpovědi neporoste (ilustrační foto).

V dnešní prognóze to uvádí Evropská komise, která tak potvrdila svůj únorový předběžný odhad. Podle komise se české hospodářství vrátí k růstu v příštím roce, kdy by mělo posílit o 1,5 procenta HDP.

Brusel je ve své prognóze pro letošek o něco pesimističtější než české ministerstvo financí, které podle dubnového výhledu počítá pro letošek s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Naopak pro příští rok český úřad odhad vývoje hospodářství v dubnu zhoršil z lednových 1,6 na 1,3 procenta, zatímco EK odhad proti únoru zlepšila z 1,3 na 1,5 procenta.

"Slabá domácí poptávka a pomalý růst exportního trhu budou pravděpodobně tvarovat ekonomické prostředí (v ČR) v roce 2012," píše v prognóze EK. "Kvůli křehkosti poptávky a tlakům, jimž čelí některé nadnárodní společnosti v jejich domovských trzích, firmy budou i nadále opatrné na investice," dodala komise.

Výkon české ekonomiky je do značné míry závislý na tom, jak se bude dařit zemím eurozóny, což je hlavní odbytiště české silně proexportně orientované ekonomiky. Pro unijní země platící eurem EK očekává hospodářský propad 0,3 procenta. V celé EU by měla ekonomika stejně jako v ČR stagnovat.

Inflaci pro letošek komise v Česku vidí na 3,3 procenta proti 2,1 procenta v loňském roce. Míra nezaměstnanosti podle metodiky EU stoupne z loňských 6,7 procenta na letošních 7,2 procenta, což je úroveň, na které by měla zůstat i v roce 2013. Schodek veřejných rozpočtů by měl letos podle EK klesnout z loňských 3,1 procenta HDP na 2,9 procenta. V roce 2013 by mělo následovat další snížení na 2,6 procenta.

Podobně jako Česko je na tom celá Evropská unie. Ekonomika bude letos stagnovat, v příštím roce by ale hrubý domácí produkt měl opět začít růst - v eurozóně o jedno procento a v EU o 1,3 procenta. Výsledky hospodářství táhnou dolů hlavně Řecko, kde komise letos očekává propad ekonomiky o 4,7 procenta, a další země jižní ekonomiky bojující s recesí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

PPF prodá svou banku Home Credit v Kazachstánu tamní společnosti

Ekonomika
27. 6. 2025

Dolar je k euru nejníže od září 2021, trhy očekávají snížení úroků v USA

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ