Čína půjčí Srbsku 300 milionů dolarů. Na modernizaci železnice

Ekonomika
16. 5. 2017 20:15
Srbský předseda vlády Aleksandar Vucic a čínský premiér Li Keqiang.
Srbský předseda vlády Aleksandar Vucic a čínský premiér Li Keqiang.

Srbsko si od Číny půjčí 297,6 milionu dolarů (7,1 miliardy Kč) na modernizaci železniční trati z Bělehradu do Budapešti. V Pekingu se na tom v úterý s čínskými představiteli dohodla srbská delegace vedená premiérem a nově zvoleným prezidentem Aleksandarem Vučičem, informuje agentura Tanjug.

Půjčka byla domluvena již loni, v čínském hlavním městě se upřesnily jen detaily. Srbští zástupci na setkání s vysokými čínskými představiteli, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga, zároveň dojednali další čínské investice do infrastruktury, dopravy, zemědělství a obchodu.

Pro Čínu jsou investice v Srbsku součástí její iniciativy nové Hedvábné stezky. Asijská velmoc již v zemi, která je kandidátem na členství v Evropské unii, proinvestovala více než jednu miliardu dolarů. Většinou šlo o výhodné méně úročené půjčky a energetické a infrastrukturní projekty.

Současné železniční spojení mezi Srbskem a sousedním Maďarskem je zastaralé a ve špatném technickém stavu. Srbsko použije peníze od čínské banky Exim Bank na opravu třicetikilometrového úseku z Bělehradu do města Stara Pazova na severu země, odkud v budoucnu povede trať dále do Budapešti.

Aby ušetřilo státní dotace, odprodalo již Srbsko čínské firmě Hesteel svou jedinou ocelárnu Železara Smederevo. Země také shání čínského partnera, kterému by prodala své jediné měděné doly a slévárnu RTB Bor.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , AP/Nicolas Asfouri

Další čtení

Uprchlíci z Ukrajiny

Slovensko od Ukrajinců získalo víc peněz, než kolik jich na ně vydalo

Ekonomika
6. 5. 2025

Firmy digitalizují, získaná data ale mnohdy neumí číst

Ekonomika
6. 5. 2025
ilustrační foto

Den daňové svobody se blíží. Češi letos pracují výhradně pro stát 157 dní

Ekonomika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ