Ekonomické zotavení je <span>v Evropě nadále křehké</span>

Ekonomika
13. 10. 2009 12:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Evropa se vzpamatovává z recese. Není však vyhráno. Aktuální data o inflaci a důvěře investorů brzdí letní optimismus. V Německu poprvé po třech měsících klesla důvěra v tamní ekonomiku, ve Francii již pátým měsícem pokračuje pokles cen. Jejich růst zpomaluje také v Británii.

Důvěra investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky se tento měsíc po třech měsících růstu zhoršila a její index klesl nejníže od července. Oznámil to dnes ekonomický ústav ZEW. Index nálady investorů a analytiků klesl na 56 bodů ze zářijové úrovně 57,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters přitom čekali další nárůst na 58,3 bodu.

"Zhoršení sentimentu není žádná tragédie," uvedl Andreas Scheuerle, ekonom z frankfurtské DekaBank. "Analytici tleskali ekonomickému zotavení hned při prvních náznacích, a hospodářství si musí ten potlesk akorát trochu víc zasloužit."

ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno. Evropská ekonomika zastavila volný pád

Německá ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 0,3 procenta.Index ZEW ukazuje ekonomická očekávání pro příštích zhruba šest měsíců. A zhoršil se i pro celou eurozónu, a sice z 59,6 bodu na 56,9 bodu. Analytici přitom očekávali pokračování růstu dokonce na 61,2 bodu.

Letošní růst byl příliš rychlý

Letošní optimismus předznamenala mohutná rally na akciových trzích, které napříč světem rostly od března o více než 50 procent. Například německý DAX si polepšil o více než 55 procent. Dobré zprávy přišly ve 2. čtvrtletí z Francie i Německa, které shodně dokázaly otočit nepříznivý vývoj HDP a posílit o 0,3 procenta.

Právě německá ekonomika podle odhadů za 3. čtvrtletí posílila o dalších 0,7 procenta. "Zotavení však dál závisí na fiskálních i monetárních stimulech vlády, a ty by měly jistě pokračovat dál," komentoval tyto odhady Axel Weber, šéf německé Bundesbank.

ČTĚTE TAKÉ: Zásahy do ekonomiky musejí pokračovat, dohodla se G20

Ve Francii dál klesají spotřebitelské ceny. Jak dlouho ještě?A k opatrnosti vyzývají i úterní údaje o indexech spotřebitelských cen ve Francii a Velké Británii. Ve Francii ceny klesaly už pátý měsíc v řadě, a to o 0,4 procenta. Pokles cen byl hlubší, než se čekalo, a to dále posílilo obavy z deflace, tedy trvalejšího propadu cen s negativním dopadem na poptávku a produkci.

Deflační spirála může ohrozit další růst

Nižší ceny zatím sice přispívají k podpoře spotřebních výdajů, které jsou jednou z hlavních složek ekonomického růstu, ale trend cenového poklesu zvyšuje obavy z vytváření deflační spirály. Trvalejší propad cen by vyvinul tlak na firemní zisky a hodnotu jejich aktiv a spotřebitele s firmami by nutil odkládat nákupy, což by vedlo k dalšímu poklesu cen a opakování celého procesu na hlubší úrovni. "Problém deflace je možnost vzniku spirály a ochromení poptávky," uvedl Nicolas Bouzou z konzultační firmy Asteres.

ČTĚTE TAKÉ: Evropa je díky krizi nejbohatším regionem

V Británii klesla inflace meziročně na pětileté minimum, konkrétně na 1,1 procenta. Meziměsíčně ceny nerostly poprvé od roku 1996, kdy se tento údaj začal sledovat. Analytici očekávali snížení inflace na 1,3 procenta.

Foto: Petr Mášová, Reuters, archiv Týdne

Autor: - ard -

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ