V současnosti je podle bývalého guvernéra Evropské centrální banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta nejproblémovější částí rozvinutého světa náš kontinent. "Epicentrum krize je v Evropě a zejména v eurozóně," uvedl Trichet na přednášce o euru, kterou pořádal Aspen Institue ve spolupráci s Prague Twenty. Zatímco předchozí dvě části krize (hypoteční krize a finanční krize po pádu Lehman Brothers) byly podle něj v USA, nyní epicentrum "přeplulo" přes Atlantik do Evropy.
Za problémy evropské ekonomiky stojí podle Tricheta řada faktorů. Evropské země nedodržovaly vlastní pravidla stanovená Paktem růstu a stability. "Francie, Itálie a Německo to napadaly, že nepotřebují takovou 'svěrací kazajku'," popisoval Trichet.
Mezi další potíže eurozóny zahrnul pracovní náklady, neexistenci bankovní unie a nástrojů, které by eurozóna mohla rychle použít v boji s finanční krizí a jejími dopady. V eurozóně zároveň neexistoval jednotný trh.
Projekt eura ale Trichet ocenil, protože byla jen mírná inflace. "Měna v době nejhorší krize od 2. světové války byla důvěryhodná," zdůraznil bývalý šéf ECB. Zároveň ale upozornil, že bude nutné zlepšit fiskální a státní správu.
V čele ECB stál Trichet v letech 2003 až 2011. Banku tedy řídil i v časech finanční krize v roce 2008. Reakce ECB na krizi byla podle kritiků nedostatečná.