EU chce bojovat s pašováním cigaret. Obírá ji o miliardy eur

Ekonomika
6. 6. 2013 17:06
Podíl pašovaných cigaret narostl za šest let o 30 procent.
Podíl pašovaných cigaret narostl za šest let o 30 procent.

Omezit pašování cigaret má nová strategie, kterou ve čtvrtek navrhla Evropská komise. Podle ní země Evropské unie přicházejí kvůli nezákonnému obchodu s tabákovými výrobky asi o deset miliard eur (258 miliard korun) ročně. Jedním z návrhů, které komise prosazuje, je zmírnění rozdílů ve spotřební dani. Právě tyto rozdíly podle ní pobízejí k většímu pašování tabákových výrobků.

Pašování cigaret do EU v posledních deseti letech stále roste, zdůraznila komise s tím, že tento jev posiluje šedou ekonomiku a zločinnost a oslabuje zdravotnickou politiku členských států. Podle komise je nutná celková strategie, která by měla po schválení Evropským parlamentem a členskými státy vstoupit v platnost na konci roku 2015.

Komise navrhuje těsnější spolupráci daňových a celních úřadů, policie a pohraniční ostrahy jednotlivých členských států při zátazích proti pašerákům i při výměně informací. Dalším okruhem je zpřísnění sankcí, především harmonizací celních přestupků.

"Evropská unie a její členské státy přicházejí každý rok kvůli pašování cigaret o deset miliard eur. Zvláště v tomto období drastických rozpočtových škrtů to je nepřijatelná ztráta," řekl komisař pro daně a boj s podvody Algirdas Šemeta.

Cigarety z Číny, Ruska či Ukrajiny?

Podle komise tvořily v roce 2007 pašované nebo ilegálně vyrobené cigarety 8,5 procenta celkové spotřeby, v roce 2010 již 9,9 procenta a loni 11,1 procenta. Za posledních šest let je to nárůst o 30 procent.

V poslední době roste i počet padělaných cigaretových značek (ilustrační foto).Zatímco před deseti lety se především pašovaly ve velkém v kontejnerech originály známých značek cigaret, v posledních letech roste množství padělaných cigaretových značek. Cigarety se do EU pašují především z Číny, Spojených arabských emirátů, Vietnamu, Malajsie, Ruska, Singapuru, Běloruska a z Ukrajiny.

Roste ale i množství cigaret ilegálně vyráběných a distribuovaných na území Evropské unie. Zatímco v roce 2010 bylo objeveno pět ilegálních továren, o rok později už jich bylo devět; jejich výrobní kapacita činila devět milionů cigaret denně.

Daně se snižují, propasti v ceně cigaret zůstávají

Komise připomíná, že cena cigaret se v jednotlivých zemích unie podstatně liší kvůli různým úrovním spotřebních daní a daně z přidané hodnoty. Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší daní v zemích EU je asi čtyři eura za balíček cigaret. Například v Lucembursku tvoří daně asi 70 procent ceny cigaret, ve Velké Británii skoro 89 procent.

I když se ceny cigaret v EU v posledních letech snižují, rozdíl v cenách cigaret ve srovnání s evropskými státy mimo EU zůstává vysoký. Například v zemích na východní hranici EU jsou cigarety až osmkrát levnější než v sousedních unijních státech.

Komise připouští, že sbližování spotřebních daní je obtížné vzhledem k tomu, že daňové otázky jsou v pravomoci členských zemí. Doporučuje však alespoň zjednodušit celní předpisy a sjednotit definice tabákových výrobků podléhajících spotřební dani.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Times Square, New York, USA

Super fanoušek dostane za sledování všech zápasů MS ve fotbale milion korun

Ekonomika
8. 5. 2026

ČNB úrokové sazby podle očekávání nezměnila, zhoršila výhled ekonomiky

Ekonomika
7. 5. 2026

Průmyslová i stavební výroba v Česku v březnu meziročně vzrostly

Ekonomika
7. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ