Evropská komise viní 13 předních světových bank, poskytovatele finančních údajů Markit a Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA) z porušování antimonopolních pravidel. Podle předběžného vyšetřování měly tyto subjekty omezovat konkurenci na trhu s úvěrovými deriváty v letech 2006 až 2009, když se pomocí dohod snažily zabránit burzovním operátorům ve vstupu na tento trh. Oznámila to EK v pondělním prohlášení.
Komise již zaslala všem podezřelým prohlášení o námitkách, neboli žalobu. Ta uvádí veškeré podezřelé aktivity, které měly být v rozporu s nařízeními EU a bránily konkurenci. Obvinění mají 30 dní na odpověď. Poté komise rozhodne, zda firmy opravdu porušily její nařízení, a může jim udělit pokutu.
Podle předběžného stanoviska komise si banky dohodly společný postup, který měl zabránit vstupu burzovních operátorů na trh s úvěrovými deriváty. Banky se totiž obávaly, že případné obchody s deriváty na burze by omezily jejich příjmy ze zprostředkovávání těchto obchodů na mimoburzovním trhu.
Obvinění přichází po dvou letech vyšetřování. Mezi obviněnými bankami jsou Bank of America Merrill Lynch, Barclays, Bear Stearns, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, J.P. Morgan, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland a UBS.
Burzovní společnosti Deutsche Börse a Chicago Mercantile Exchange se v letech 2006 až 2009 snažily vstoupit do obchodů s úvěrovými deriváty. Obrátily se proto na ISDA a Markit, aby získaly potřebné licence. Šetření EK však ukázalo, že banky, které tyto instituce kontrolují, jim nařídily, aby poskytovaly licenci pouze pro mimoburzovní obchodování a ne pro obchodování na burze. Několik dalších bank se pokusilo bránit burzám v obchodech i jinými koordinovanými postupy.
EU viní 13 bank, ISDA a Markit z porušování konkurence na trhu
Ekonomika
1. 7. 2013 13:15
Jedna z obviněných bank je i Barclays.
Autor: ČTK Foto: ČTK