Pracovní podmínky, které podle experta mohou vést k duševním a tělesným chorobám, zjistilo vyšetřování britské BBC v jednom ze skladů předního světového internetového prodejce Amazon ve Velké Británii. Záznamy ze skryté kamery prý mimo jiné ukázaly, že během noční směny by pracovník měl vyzvednout zásilku každých 33 vteřin. Společnost zdůrazňuje, že bezpečnost zaměstnanců je pro ni prioritou. Stávkami kvůli mzdám a pracovním podmínkám Amazonu nadále hrozí odbory v Německu.
Záběry během svých směn pořídil reportér, který se ve skladu ve Swansea na západě země nechal zaměstnat jako skladník. Skladovací prostory se rozkládají na ploše zhruba 7,4 hektaru. Reportér tvrdí, že během jedné noční směny, která trvá deset a půl hodiny s hodinovou pauzou, nachodil skoro 11 mil, tedy skoro 17,7 kilometru. Snímač prý sledoval, jak se mu dařilo hledat zásilky, a posílal zprávy vedení.Pokud jde o charakteristiky tohoto typu práce, "důkazy ukazují zvýšené riziko duševních a fyzických nemocí", prohlásil podle BBC přední britský expert na problematiku pracovního stresu Michael Marmot.
Amazon uvádí, že během úředních inspekcí se žádné pochybnosti ohledně bezpečnosti práce neobjevily a ani podle nezávislého odborníka, který se k pracovním podmínkám skladníků vyjadřoval, prý neexistuje zvýšené riziko nějaké choroby. Přijímané pracovníky údajně firma upozorňuje, že některé pozice mohou být fyzicky náročné.
Odborový svaz Verdi v Německu mezitím podle nedělníku Welt am Sonntag připravuje další stávky, které mají zvýšit tlak na Amazon ve sporu kvůli mzdám a podmínkám. Německo je pro Amazon největším trhem mimo území Spojených států. Firma tu zaměstnává kolem devíti tisíc lidí a tržby jí zde v uplynulém roce stouply o zhruba pětinu na 8,7 miliardy dolarů, zhruba třetinu celkových tržeb v zámoří.
Amazon v říjnu sdělil, že ve druhé polovině příštího roku plánuje otevřít dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky v Česku, a to v Dobrovízi a v Brně.
Expert: Zaměstnanci Amazonu se mohou snadno zbláznit
Ekonomika
26. 11. 2013 12:49
Záznamy ze směny v jednom ze skladů britského Amazonu pořídil reportér britské BBC (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia