Americká centrální banka (Fed) pokračuje v opatrném omezování své podpůrné měnové politiky. Měnový výbor Fedu ve středu podle očekávání jednohlasně rozhodl, že nákupy dluhopisů, které mají stimulovat ekonomický růst, se od února sníží o dalších deset miliard dolarů (201 miliard korun) na 65 miliard dolarů měsíčně. Dvoudenní zasedání, které naposledy řídil končící guvernér Ben Bernanke, tak navázalo na prosincové rozhodnutí, jímž se tato stimulace poprvé zmírnila.
Fed od plánu postupného omezování podpory neodradily ani nynější otřesy na mladých trzích světa. Kvůli nim padají akciové trhy a centrální banky Turecka, Jihoafrické republiky a Indie byly nuceny zvýšit úrokové sazby, aby bránily domácím měnám v propadu. Výrazně k tomu přispívá právě ústup od krajně uvolněné měnové politiky v USA, kvůli němuž investoři nyní stahují peníze z rozvíjejících se ekonomik do USA, kde čekají vyšší výnosy.
Fed už v prosinci rozhodl, že od ledna sníží nákupy dluhopisů v průměru o deset miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Fed nakupuje dluhopisy ve snaze srazit dolů dlouhodobé úrokové sazby a zvýšit výdaje, tvorbu pracovních míst a objem investic.
Nepřesvědčivá zpráva o prosincovém vývoji amerického trhu práce vyvolala dočasně pochyby, zda Fed bude s dalším zpřísňováním své měnové politiky spěchat. Jiné údaje však vesměs potvrdily odhady, že největší světová ekonomika by měla letos výrazně zrychlit růst. Měnový výbor ve středu konstatoval, že ekonomická aktivita v USA v posledním čtvrtletí zesílila.
Fed nechal beze změny další klíčový aspekt měnové politiky, když slíbil, že krátkodobé úroky zůstanou blízko nuly ještě dlouho poté, co míra nezaměstnanosti klesne k vytyčenému cíli 6,5 procenta. Tento ukazatel klesl v prosinci na pětileté minimum 6,7 procenta, avšak hlavně proto, že z kategorie pracovní síly odešel velký počet lidí.
Finanční trhy reagovaly na oznámení Fedu rozporuplně. Akcie na Wall Street prohloubily pokles a dolar klesl, ceny dluhopisů ale výrazně stouply.
"Myslím, že investoři doufali, že Fed nějak odpoví na poslední tržní otřesy a vyšle jim signál podpory. V prohlášení se ale nezmínil ani o Turecku ani o rozvíjejících se trzích obecně ... Zřejmě skutečně chtějí ustoupit do pozadí a kvantitativní uvolňování (nákupy dluhopisů) ukončit," řekl Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank.
Měnový výbor dnes naposledy zasedal pod vedením Bernankeho, který v pátek končí a na jeho místo nastupuje nynější viceguvernérka Fedu Janet Yellenová. Fed za Bernankeho podporoval ekonomiku, která v letech 2007-09 zažila nejhlubší poválečnou recesi, nejprve snížením svých krátkodobých sazeb téměř na nulu a opakovaně potvrzovaným příslibem, že úroky zůstanou minimální ještě dlouho do budoucna. Od roku 2009 navíc Fed dodává do systému prostřednictvím nákupů různých dluhopisů masivní objemy nových peněz a třemi koly těchto nákupů zvýšil svou rozvahu o tři biliony na čtyři biliony dolarů.
Fed omezí nákupy dluhopisů o dalších 10 miliard USD
Ekonomika
29. 1. 2014 21:33
Guvernér Ben Bernanke.
Autor: ČTK Foto: ČTK