Tradiční finále ligy amerického fotbalu - Super Bowl - je nejsledovanější sportovní událostí planety. Finálový zápas sleduje jen v USA přes 100 milionů lidí, svátek amerického fotbalu je velkým byznysem. Ovšem ne tak růžovým a výnosným, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Letošní rok byl totiž v porovnání s minulými léty slabší. Zatímco Liga amerického fotbalu (NFL) mluví o zisku mezi 500 až 600 milionů dolary pro pořádající město, realita je někde jinde. Sportovní analytici Robert Baade a Victor Matheson spočítali ekonomický přínos Super Bowlu za posledních 25 utkání. Podle jejich zjištění přináší tento sportovní svátek pouze desetinu až čtvrtinu z této částky, kterou prezentuje NFL.
"Super Bowl nedělá pro ekonomiku výrazně více, než vysokoškolský turnaj dívek ve volejbale," myslí si Philip Porter, jež studuje ekonomiku sportovních událostí už 15 let. Navíc pro stát New York, kde se letos finále hrálo na stadionu New Jersey, není Super Bowl až tak podstatný, celý region má totiž ekonomický výkon 1,3 bilionu dolarů.
Levnější lístky
Zatímco v roce 1967 stál lístek na finále Super Bowlu pouhých dvanáct dolarů, v roce 1988 už to bylo sto dolarů, v roce 2003 pět set dolarů. Letos lístky na pěti stech olarech začínaly a jejich nejvyšší cena se pohybovala do 2600 dolarů (asi 52 tisíc korun). Cena lístků, které šly znova do oběhu ovšem letos výrazně klesala. Devět dní před Super Bowlem se daly koupit lístky za 1779 dolarů, což bylo o 409 dolarů méně než loni a dokonce o 809 dolarů méně než v roce 2012.
Ceny letenek z měst, které se ve finále utkaly, stihly aerolinky nafouknout o více než sto procent. Také ceny za ubytování nebyly tak nastřelené jako v minulých letech. Hoteliéři v New Yorku zdražily své pokoje až o sto procent, to je však nic proti loňskému finále v New Orleans, kde ceny za ubytování vzrostly pořed utkáním o závratných 1645 procent.
Napakovat se chtěli i obchodníci na stadionu - jedna plechovka piva přišla na 14 dolarů (280 korun). Průměrně jeden divák Super Bowlu utratí 68,27 dolarů (asi 1385 korun) za nápoje, jídlo i dresy.
Jednou z mála oblastí, která nepřetržitě roste je cena za reklamní spot v průběhu finále. Ještě v roce 2008 se za 30ti vteřinový spot platilo 2,8 milionu dolarů, letos se cena blížila už čtyř milionům.