Na výroční valnou hromadu švýcarské banky Credit Suisse v pátek pronikli aktivisté z ekologického hnutí Greenpeace, aby protestovali proti jejím obchodním vztahům s podniky stojícími za projektem ropovodu Dakota Access (DAPL) ve Spojených státech.
Aktivisté rozvinuli transparent kritizující ropovod během projevu generálního ředitele banky Tidjaneho Thiama. "Jsem demokrat a velký zastánce svobody projevu," reagoval Thiam. "Budu pokračovat ve svém projevu. Každý má právo vyjádřit svůj názor," dodal. Transparent byl po zhruba 15 minutách stažen.
Credit Suisse podle agentury Reuters tvrdí, že se na financování projektu DAPL nepodílí. "Obvinění, že Credit Suisse je největším poskytovatelem úvěrů pro DAPL, jsou falešná a banka je důrazně odmítá," uvedla firma tento měsíc. Dodala nicméně, že má obchodní vztahy s podniky, která za projektem stojí.
Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolarů (93,6 miliardy Kč) má spojit ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois. Do centra pozornosti se dostal loni v důsledku protestů indiánského kmene Siouxů proti jeho výstavbě.
Administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy koncem roku zrušila povolení pro výstavbu konečného úseku ropovodu, který podle odpůrců narušuje posvátná území Siouxů a představuje hrozbu pro dodávky pitné vody. Nový prezident Donald Trump však po nástupu do funkce zákaz zrušil. Předpokládá se, že ropovod zahájí provoz v polovině května.