Inflace v Německu klesla v únoru do záporného pásma

Ekonomika
26. 2. 2016 18:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Míra inflace v Německu v únoru klesla do záporného pásma. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,2 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlém měsíci. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za více než rok. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které v pátek zveřejnil německý statistický úřad.

Pokles cen tak byl v únoru nejhlubší od loňského ledna, kdy spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,4 procenta. Výsledek je i horší než očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra inflace zůstane beze změn. Podle neharmonizovaných údajů meziroční tempo růstu cen zpomalilo na 0,0 procenta po růstu o 0,5 procenta v lednu.

Do záporného pásma se podle pátečních dat nečekaně dostala také inflace ve Francii, která má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně. Spotřebitelské ceny tam podle harmonizovaných údajů v únoru meziročně klesly o 0,1 procenta. Důvodem byl zejména pokles ceny energií.

Ve Španělsku klesly spotřebitelské ceny podle pátečního rychlého odhadu v únoru meziročně o 0,9 procenta, což je největší propad za posledních několik měsíců. K propadu harmonizované inflace přispěly klesající ceny pohonných hmot a potravin.

Evropská centrální banka (ECB) se snaží zajistit, aby se meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně pohyboval těsně pod dvěma procenty. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad únorové inflace v eurozóně a v celé EU v pondělí. Ekonomové odhadují, že inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 0,0 procenta po růstu o 0,3 procenta v lednu.

Podle analytičky společnosti Capital Economics Jessicy Hindsové by ale konečný údaj vzhledem k nečekaně horší německé, francouzské a španělské inflaci mohl být horší.
"Dnešní data celkově naznačují, že míra (inflace) v eurozóně bude v únoru záporná."

ECB bude o měnové politice znovu jednat 10. března. Všeobecně se očekává, že ECB srazí depozitní sazbu o 0,10 procentního bodu na minus 0,4 procenta. Ekonomové předpokládají, že banka by také mohla rozšířit program nákupu cenných papírů o deset až 30 miliard eur měsíčně. Současný měsíční objem nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv je 60 miliard eur.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , DPA, Thomas Eisenhuth

Další čtení

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli nárůstu dovozu klesla o 0,3 procenta

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ o dvě procenta

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ