Itálie prodala podíl ve státní poště za 3,4 miliardy eur

Ekonomika
23. 10. 2015 15:26
Luisa Todini, prezidentka italské poštovní společnosti Poste Italiane.
Luisa Todini, prezidentka italské poštovní společnosti Poste Italiane.

Italská vláda získá z prodeje menšinového podílu v poštovní společnosti Poste Italiane na burze 3,4 miliardy eur (92 miliard korun). Primární nabídka akcií pošty, která je největší privatizací v Itálii za poslední desetiletí, ohodnocuje celý podnik na 8,8 miliardy eur, sdělila vláda. Prodej akcií pošty podle ní dopadl úspěšně a ukázal, že investoři zemi důvěřují.

Vláda prodává zhruba 38 procent akcií Poste Italiane a zisk z prodeje hodlá použít na snížení dluhu. S akciemi se začne obchodovat na milánské burze 27. října.

Vláda určila emisní cenu akcií pošty na 6,75 eura, což bylo uprostřed předem stanoveného orientačního rozpětí. "Transakce byla úspěšná, investoři objednali trojnásobek nabídky... Přitáhla jak velké, tak drobné investory z celého světa," uvedl na tiskové konferenci ministr hospodářství Pier Carlo Padoan. Dodal, že prodej akcií Poste Italiane připravil příznivé podmínky pro dílčí privatizaci dalších státních podniků - řízení letového provozu Enav a železniční společnosti Ferrovie dello Stato.

Poste Italiane, 153 let stará instituce, je dlouhou dobu synonymem neefektivnosti veřejného sektoru. Společnost vyrostla v konglomerát, na jehož příjmech měly loni podíl 85 procent pojišťovací a finanční služby a pouhých 15 procent poštovní služby. Doručování zásilek kleslo kvůli konkurenci elektronických komunikací, pošta ale využila ztráty důvěry veřejnosti v bankovní sektor v době globální finanční krize.

Na spořících účtech, běžných účtech a pojišťovacích produktech pošty je uloženo 460 miliard eur, což je více, než mají třetí a čtvrtá největší banka v Itálii dohromady. Její síť 13 tisíc poboček je téměř trojnásobná proti pobočkové síti italské bankovní jedničky Intesa Sanpaolo. Se 142 tisíc zaměstnanci je pošta největším zaměstnavatelem v zemi.

Nabídka akcií poštovní společnosti je důležitou součástí plánu premiéra Mattea Renziho, který se rozhodl oživit prodej státního majetku, aby snížil obrovský veřejný dluh v objemu 2,2 bilionu eur. Renzi potřebuje ukázat Evropské komisi, že se snižováním dluhu a modernizací ekonomiky to myslí vážně.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ