Katarské aerolinky už podíl v American Airlines nechtějí

Ekonomika
3. 8. 2017 05:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Katarská letecká společnost Qatar Airways ustupuje od plánu koupit podíl ve společnosti American Airlines, která je největším leteckým přepravcem na světě. Aerolinky oznámily, že investice nesplňuje její cíle. Americká společnost rozhodnutí nekomentovala.

Katarská firma v červnu projevila zájem koupit až 4,75 procenta akcií amerického přepravce, podle jeho názoru však cílem Qatar Airways bylo získat 10procentní podíl. Katarské aerolinky uvedly, že si v American Airlines chtějí vytvořit pasivní pozici a nemají v úmyslu vměšovat se do strategického řízení. Dnes však oznámily, že po vyhodnocení finanční stránky věci i kvůli chladné reakci Američanů změnily názor.

Šéf American Airlines Doug Parker už tehdy nabídku z Kataru označil za nepochopitelnou a ne zcela podnětnou. Zvláštní jí nazvala i agentura AP. S Qatar Airways, a také Etihad Airways, totiž americký přepravce už dlouho vede obchodní spor. Obě firmy obviňuje, že od vlád svých zemí dostávají nelegální subvence. V polovině července proto s oběma zrušil partnerství s tím, že dosavadní dohoda o sdílení letů už postrádá smysl.

Smlouva leteckým společnostem umožňuje prodávat letenky na spoje partnerských aerolinií. Získají tak napojení na trasy, které je pro ně obtížné otevřít nebo udržovat na vlastní náklady. A státem subvencované firmy mohou cestujícím nabízet nižší ceny a další výhody.

Společnost Qatar Airways dnes uvedla, že bude i nadále vyhledávat investice do leteckých společností po celém světě. Ve svém portfoliu už má 20procentní podíl na International Airlines Group a 10procentní na LATAM.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: , Twitter

Další čtení

Americká investiční společnost GTCR kupuje českého výrobce léků Zentiva

Ekonomika
11. 9. 2025
ilustrační foto

Ukrajině jsme dali vojenský materiál za skoro 8 miliard. Další jsme dostali

Ekonomika
Aktualizováno: 11. 9. 2025 15:36

Projekt největší baterie na světě si zajistil financování pro stavbu

Ekonomika
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ