Zpřísnění hraničních kontrol v důsledku uprchlické krize by mohlo mít negativní dopad na evropský automobilový průmysl. Upozornili na to vedoucí představitelé některých významných automobilek na ženevském autosalonu.
Automobilky nyní znepokojuje hrozba rozpadu schengenského systému volného pohybu osob, protože přísnější hraniční kontroly by měly vliv rovněž na přepravu zboží.
"Kolaps "schengenu" by pro nás byl strašný," uvedl šéf německé automobilky Opel Karl-Thomas Neumann.
Upozornil, že jeho firma je závislá na bezproblémové přepravě zboží i součástek z továren v Německu, Španělsku, Polsku, Británii a Itálii. "V jižní Evropě máme rozsáhlé logistické aktivity. Jakýkoliv výpadek by měl okamžitý dopad na naše zisky," upozornil Neumann.
Kolabs výroby v evropských továrnách
Také šéf německých aktivit americké automobilky Ford Bernhard Mattes varoval, že jakékoliv omezení pohybu zboží přes hranice by mohlo těžce zasáhnout výrobu v evropských továrnách podniku.
Šéf německého automobilového koncernu Daimler Dieter Zetsche upozornil, že jeho podnik díky silné poptávce vyrábí na horní hranici svých kapacit a k zajištění hladkého provozu potřebuje včasné dodávky součástek. Dodal, že jakékoliv uzavírání hranic by mohlo výrobní systém Daimleru narušit.
Schengenský prostor, v němž mohou jeho obyvatelé cestovat bez hraničních kontrol, vznikl před více než 30 lety. V současné době zahrnuje 26 evropských zemí, ve kterých žije téměř 420 milionů lidí. Spekulace o možnosti rozpadu Schengenu se začaly objevovat v posledních měsících, kdy v souvislosti s uprchlickou krizí začaly země EU zavádět kontroly na hranicích.