Kreml: nízká cena ropy nás bolí víc než sankce

Ekonomika
24. 11. 2014 14:17
Rusko má velké finanční ztráty kvůli poklesu cen ropy.
Rusko má velké finanční ztráty kvůli poklesu cen ropy.

Ztráty, které Rusku působí sankce spojené s ukrajinskou krizí, odpovídají zhruba 40 miliardám dolarů (téměř 900 miliard Kč) ročně. Uvedl to ruský ministr financí Anton Siluanov. Ztráty působené Rusku poklesem cen ropy přitom odhadl na dalších 90 až 100 miliard dolarů ročně.

Rusko se stalo terčem sankcí západních zemí kvůli svému postupu vůči Ukrajině. Sankce vedly k výraznému odlivu investic a prudkému poklesu kurzu rublu. Ruská centrální banka tento měsíc předpověděla, že sankce budou v platnosti ještě na konci roku 2017.

"Hlavním problémem pro rozpočet, ekonomiku a finanční systém je cena ropy a pokles přílivu peněz z prodeje zdrojů energie," prohlásil nicméně Siluanov.

Kvůli nízkým cenám ropy tratí Rusku více než kvůli sankcím.Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že vláda jedná o možném snížení produkce ropy s cílem podpořit její cenu. Podle dnešní zprávy listu Kommersant by Moskva mohla signalizovat redukci těžby o zhruba 15 milionů tun ročně (300 tisíc barelů denně). V říjnu dosahovala těžba v Rusku 10,6 milionu barelů denně.

Rusko je největším producentem ropy na světě. Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev již v říjnu varoval, že ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout, pokud ceny ropy zůstanou na nízké úrovni. Ruská vláda letos očekává zpomalení hospodářského růstu na 0,5 procenta z loňských 1,3 procenta.

Za poklesem cen ropy stojí dostatečné zásobování trhu touto surovinou a obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii. Podle zdrojů Kommersantu Rusko doufá, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zareaguje na pokles cen snížením produkce. Kartel bude o své těžební politice jednat ve čtvrtek ve Vídni.

Cena severomořské ropy Brent se v polovině listopadu propadla na čtyřleté minimum 76,76 dolaru za barel. Od června se tak snížila o zhruba třetinu. V současné době se Brent prodává za zhruba 80 dolarů. Podle některých odborníků by se pokles cen mohl prohloubit, pokud OPEC nesníží těžbu o minimálně milion barelů denně. V současnosti činí těžební limit zemí OPEC 30 milionů barelů denně.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli nárůstu dovozu klesla o 0,3 procenta

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ o dvě procenta

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ