Ve slavném filmu Myš, která řvala, vyhlásil ministáteček válku velmoci. Podobně si nyní karibský ostrovní státeček Antigua a Barbuda vyšlápl na USA. Proč? Kvůli internetovému sázení. To totiž Spojené státy zakazují a Antiguu to pobouřilo, protože na něm vydělává. Celá věc se tak dostala až ke Světové obchodní organizaci (WTO). Ta rozhodla ve stylu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Verdikt? Antigua a Barbuda může na USA uvalit obchodní sankce ve spíše symbolické roční hodnotě 21 milionů dolarů (384 milionů korun) za to, že Američané na svém území zakazují využívat k hazardním hrám internetu. Sankce, které Antigua požadovala, byly mnohem vyšší.
Antigua se snaží vybudovat odvětví her a sázení přes internet. Americký zákaz Antigua v roce 2003 napadla a označila ho za porušení pravidel v odvětví služeb. WTO spor rozhodla v roce 2005 a zjistila, že americká omezení na internetové hraní a sázky jsou skutečně v rozporu s obchodními pravidly.
Antigua žádala, aby jí WTO přiznala možnost uvalovat na USA v podobě cel a dalších bariér sankce v roční hodnotě 3,4 miliardy dolarů. Washington si naopak spočítal, že Antigua má právo být kompenzována pouze za půl milionu dolarů ztracených příjmů ročně.
Antigua a Barbuda, která má asi 85 tisíc obyvatel, může nyní uplatňovat proti USA sankce v oblastech autorských práv, služeb a hazardních her. Znamená to, že může bránit dovozu amerických filmů nebo hudby a klást bariéry americkým bankám nebo telekomunikačním firmám.
Žádat peníze můžete, ale pozor!
Pozorovatelé však upozorňují, že snaha uplatnit tyto sankce by spíše poškodila ekonomiku a obyvatele karibského státečku než největší světovou ekonomiku. Je zde příklad Ekvádoru, který v roce 2000 dostal od WTO právo na obdobné sankce vůči Evropské unii za její bariéry dovozu banánů; andská země dosud nebyla schopna přijít s efektivním způsobem, jak tyto sankce realizovat.
Washington po předloňském rozhodnutí WTO svůj zákaz internetového hazardu nijak nezmírnil; loni naopak ještě zakázal bankám a vydavatelům kreditních karet převádět platby na firmy provozující internetový hazard mimo USA. Loni také byli v USA zatčeni dva manažeři jedné britské firmy nabízející hry a sázky po internetu.
Americká omezení uzavřela pro odvětví internetového hazardu nejlukrativnější region světa. Trh internetového hraní a sázek měl loni hodnotu 15,5 miliardy dolarů a asi polovina jeho účastníků je v USA.
Foto: Profimedia