Lukašenko "parťákům" v Moskvě: Místo rublů chci dolary

Ekonomika
18. 12. 2014 13:25
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko chce obchodovat s Ruskem v dolarech či eurech, kvůli propadu ruského rublu.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko chce obchodovat s Ruskem v dolarech či eurech, kvůli propadu ruského rublu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval, aby se běloruské obchodní transakce s Ruskem vypořádávaly v dolarech nebo eurech. Reagoval tak na pokles hodnoty ruského rublu.

Lukašenko rovněž upozornil, že kvůli propadu ruské měny nehodlá devalvovat běloruský rubl. "Nebudeme obchodovat v rublech, ale v dolarech," prohlásil. "Měli jsme již dávno požadovat, aby nám Rusko platilo také v tvrdé měně," dodal.

Rusko je prý podle agentury Reuters hlavním obchodním partnerem Běloruska.Rusko je podle agentury Reuters hlavním obchodním partnerem Běloruska. Běloruské hospodářství je tak silně závislé na ruské ekonomice, která se nyní potýká s negativními důsledky západních sankcí a poklesu cen ropy. Ruský rubl ztratil od začátku letošního roku zhruba polovinu své hodnoty.

Bělorusko minulý měsíc snížilo odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok na 0,2 až 0,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Běloruský ministr hospodářství Nikolaj Snopkov označil zhoršení výhledu za důsledek nepříznivého vývoje ruské i globální ekonomiky.

Bělorusko patří mezi blízké spojence Ruska. Lukašenko však navzdory provázanosti obou ekonomik politiku Moskvy příležitostně kritizuje.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ROLAND SCHLAGER, Alexander Zemlianichenko

Další čtení

Ethereum roste i klesá pod vlivem regulace, adopce i vývoje trhu

Ekonomika
20. 3. 2026
ilustrační foto

Tržby z prodeje hudby loni stouply na 32 mld. USD, hlavně díky streamování

Ekonomika
18. 3. 2026
ilustrační foto

Skoro polovina Čechů se teď kvůli Íránu bojí o své finance

Ekonomika
18. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ