Na odstoupení maďarského premiéra Guarcsányho zareagoval forint prudkým poklesem vůči euru. Jedná se už o druhé oslabení měny za tento měsíc.
Poprvé spadl forint (HUF) poté, co Evropská unie odmítla Guarcsányho žádost o záchranný balíček pro východní Evropu. 6. března oslabil o rekordních dvanáct procent a dostal se na kurz 317,22 HUF/EUR. Pro srovnání, v březnu 2008 stálo euro okolo 250 HUF. Dnes ráno se euro obchodovalo za 307,4 HUF. Forint se letos vyvíjí nejhůře ze všech měn rozvíjejících se ekonomik.
ČTĚTE TAKÉ: Maďaři chtějí pro region 190 miliard eur
Podle agentury Bloomberg Maďarsko oslabil odliv investorů, kteří trh považují za nejistý a opouštějí ho. "To však nebývale otřásá ekonomikou regionu," stěžuje si Guarcsány. Jediným, kdo z poklesu forintu těží, jsou zřejmě Slováci. Zvláště od přechodu na euro se jim nákupy v sousední zemi vyplatí.
"Rezignace premiéra forint pravděpodobně velmi podpoří. Je jasné, že země na jeho místě potřebuje někoho, kdo má velké zkušenosti z finančního trhu a bude se zodpovědně zabývat velkými fiskálními a ekonomickými výzvami, kterým Maďarsko čelí," napsal John Hardy ze Saxo Bank. Premiér podal demisi, aby umožnil vytvoření nové vlády, která vyvede zemi z krize.
Nový premiér musí reformovat
John Hardy považuje tento krok za správný. "Pokud však nebude mít jeho nástupce dostatek vůle k riziku, bude pokles forintu pokračovat, bez ohledu na to, kdo se ujme úřadu premiéra," upozorňuje. Nový předseda vlády by měl obnovit důvěru v trh a snížit deficit běžného účtu platební bilance. Zapotřebí bude také náprava stavu veřejných financí. Všechny dosavadní maďarské vlády se totiž vyznačovaly neochotou provádět reformy.
Kvůli oslabení forintu se maďarská Centrální banka rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Měly by se nadále držet na 9,5 procentech. Přestože několik ekonomů očekávalo snížení na devět procent, většinu analytiků toto rozhodnutí nepřekvapilo. "Očekával jsem to. Snižování není na programu, navzdory výhledu recese a hlubší inflace," řekl analytik Takarékbank Gergely Suppan pro Reuters. Neměnit sazby plánují Česká republika a Rumunsko. Ke snížení se naopak chystá Polsko.
ČTĚTE TAKÉ: Maďarská vláda bude ručit za hypotéky lidí bez práce
Maďarská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně poklesla o 2,3 procenta. Po osmiprocentním nárůstu se jednalo o prudký sestup. Jak oznámila vláda, propad by měl nadále pokračovat, prognózy analytiků uvádí až 3,5 procenta. Naopak vývoj inflace se Maďarsku podařilo zlepšit. Její roční míra se podle Centrální banky poprvé za dva roky snížila.
Foto: ČTK/AP