Maďarský parlament schválil změny v kontroverzním zákoně o centrální bance. Uvolnil tak cestu k obnovení jednání o záložním úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Informovala o tom agentura Reuters.
Evropská komise po schválení zákona uvedla, že je připravena zrušit sankční řízení vůči Maďarsku. "Měla by to být formalita. Komise a Mezinárodní měnový fond (MMF) brzy zahájí společná jednání o záložním úvěrovém programu. Vzhledem k tomu by se měla 17. července uskutečnit společná mise EU a MMF do Budapešti," řekl mluvčí komise Olivier Bailly.
Zákon v původní podobě podle EU a MMF ohrožoval nezávislost maďarské centrální banky. Přijetí zákona se koncem loňského roku stalo důvodem k přerušení přípravných jednání mezi maďarskou vládou a mezinárodními věřiteli o poskytnutí záložního úvěru.
Maďarský státní tajemník Mihály Varga, který je zodpovědný za jednání s MMF, uvedl, že představitelé MMF, EU a Evropské centrální banky jsou se změnami v zákoně spokojeni. Dodal, že dohody o záložním úvěru by mohlo být dosaženo do konce října. Objem úvěru by se měl podle agentury MTI pohybovat kolem 15 miliard eur (385 miliard korun).
Analytici však varovali, že jednání o úvěru by mohl zkomplikovat nedávný vládní návrh, podle kterého má centrální banka podléhat dani z finančních transakcí. "Rozhovory nyní mohou začít, existuje však možnost, že se opět zhroutí," řekl analytik David Nemeth ze společnosti ING.
Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že záložní úvěr není nezbytný pro odvrácení finančního kolapsu Maďarska. "Potřebujeme dohodu s MMF, abychom mohli levněji získávat finanční prostředky," řekl premiér. "Úvěr od MMF je tedy potřebný ke zlepšení naší pozice, ne pro naše přežití," dodal.