"Mafie!" křičeli naštvaní Bulhaři kvůli složenkám ČEZ

Ekonomika
17. 2. 2013 13:30
ČEZ dříve uvedl, že v Bulharsku dostal několik stovek stížností na vyšší faktury (ilustrační foto).
ČEZ dříve uvedl, že v Bulharsku dostal několik stovek stížností na vyšší faktury (ilustrační foto).

Desetitisíce Bulharů v neděli ve více než dvou desítkách bulharských měst opět demonstrovaly proti vysokým účtům za elektřinu, které dostaly koncem ledna a které mnohdy převýšily jejich měsíční příjem. Lidé se zároveň podle tiskových agentur dožadovali "znárodnění" distribučních sítí, které jsou v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro. V metropoli došlo i na srážky demonstrantů s policií. Sofia v neděli naznačila možnost odebrání licencí distributorům elektřiny.

Asi 3 tisíce demonstrantů v Sofii skandovaly "Mafie!" a "Demise!" před ministerstvem hospodářství a energetiky a před parlamentem, než zablokovaly jednu z hlavních křižovatek města. "Naše trpělivost je vyčerpána," varovaly plakáty. Na jednom z transparentů stála rovnice "Elektřina + nezaměstnanost = genocida".

Lidé pálili své účty za elektřinu a požadovali, aby vláda "vyvlastnila" zahraniční distributory. Nakonec v bulharském hlavním městě podle agentury AP došlo i na srážky demonstrantů s policejními "těžkooděnci", kteří se snažili dav udržet od veřejných budov. Žádní zranění nebyli hlášeni.

Obdobný počet demonstrantů v Plovdivu také požadoval znárodnění energetických distributorů. Ve Varně podle rozhlasu více než 5 tisíc lidí prošlo okolo symbolické "rakve monopolů" na elektřinu, topení a vodu.

Další demonstrace, svolané přes internet, se odehrály ve dvou desítkách měst po celém Bulharsku. V Blagojevgradu, kde byla načas zablokována mezinárodní silnice E-79, a v Plovdivu přibylo na 10 tisíc podpisů pod peticí proti monopolům, která má být odeslána do Bruselu.

V některých částech Bulharska se protestovalo už v sobotu. V Ruse zhruba 400 lidí na znamení nespokojenosti rozbíjelo kladivy elektroměry. V noci na sobotu byl v Plovdivu zapálen již třetí automobil společnosti EVN.

ČEZ už dříve uvedl, že v Bulharsku dostal několik stovek stížností na vyšší faktury, ale nezjistil prý na své straně žádné pochybení. "Naprosto chápeme rozhořčení lidí," řekl podle agentury Reuters bulharským novinářům Petr Baran z vedení CEZ Bulgaria. "Pokud to bude zapotřebí, zaplatíme zákazníkům odškodné," dodal.

V Albánii úřady odebraly ČEZ licenci, ale podle agentury AP bulharští experti pochybují, že by vláda v Sofii mohla tento postup legálně napodobit. "V příštích dnech učiníme konečné rozhodnutí o tom, zda existují důvody pro odebrání licencí těmto distributorům energie," uvedl nicméně bulharský ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev.

Ceny elektřiny jsou pro Bulhary velmi citlivé téma. Protesty proti distributorům trvají už déle než týden v celé zemi. Lidé jsou nespokojeni hlavně s tím, že prý v lednových účtech položky za servis a distribuci překračovaly asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny.

Účast na demonstracích sice nedosáhla očekávání pořadatelů, nicméně podle českého velvyslance v Sofii Pavla Vacka protesty sílí a mění se jejich charakter. "Původně protestovaly stovky lidí a demonstrace pořádaly zejména krajně nacionalistické strany. Teď se nespokojenost přesouvá k celkovým poměrům v zemi a proti vládě a stoupá počet účastníků," řekl v neděli Vacek s tím, že téma protestů se už přizpůsobuje nadcházejícím volbám. To zřejmě platí i o slibech opozičních socialistů, že distributory vyvlastní, prý za tržní ceny, na což ale chybějí peníze.

Podle bulharského hospodářského týdeníku Capital si z minimální mzdy v přepočtu necelých 3400 Kč lze v nejchudší zemi Evropské unii koupit desetkrát méně elektřiny než třeba ve Francii.

Evropská komise v lednu oznámila, že zažalovala Bulharsko u evropského soudního dvora za to, že nepřevzalo v plné šíři unijní pravidla pro energetický trh. Komise chce Sofii potrestat pokutou 8848 eur (asi 225 tisíc Kč) za každý den a za každou ze dvou směrnic týkajících se elektřiny a plynu. Bulharská vláda zareagovala tím, že odvolala šéfa regulačního úřadu, který potíže s fakturami vysvětluje jako "systémový problém".

Autor: AFP, ČTK Foto: archiv

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ