Desetitisíce Bulharů v neděli ve více než dvou desítkách bulharských měst opět demonstrovaly proti vysokým účtům za elektřinu, které dostaly koncem ledna a které mnohdy převýšily jejich měsíční příjem. Lidé se zároveň podle tiskových agentur dožadovali "znárodnění" distribučních sítí, které jsou v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro. V metropoli došlo i na srážky demonstrantů s policií. Sofia v neděli naznačila možnost odebrání licencí distributorům elektřiny.
Asi 3 tisíce demonstrantů v Sofii skandovaly "Mafie!" a "Demise!" před ministerstvem hospodářství a energetiky a před parlamentem, než zablokovaly jednu z hlavních křižovatek města. "Naše trpělivost je vyčerpána," varovaly plakáty. Na jednom z transparentů stála rovnice "Elektřina + nezaměstnanost = genocida".
Lidé pálili své účty za elektřinu a požadovali, aby vláda "vyvlastnila" zahraniční distributory. Nakonec v bulharském hlavním městě podle agentury AP došlo i na srážky demonstrantů s policejními "těžkooděnci", kteří se snažili dav udržet od veřejných budov. Žádní zranění nebyli hlášeni.
Obdobný počet demonstrantů v Plovdivu také požadoval znárodnění energetických distributorů. Ve Varně podle rozhlasu více než 5 tisíc lidí prošlo okolo symbolické "rakve monopolů" na elektřinu, topení a vodu.
Další demonstrace, svolané přes internet, se odehrály ve dvou desítkách měst po celém Bulharsku. V Blagojevgradu, kde byla načas zablokována mezinárodní silnice E-79, a v Plovdivu přibylo na 10 tisíc podpisů pod peticí proti monopolům, která má být odeslána do Bruselu.
V některých částech Bulharska se protestovalo už v sobotu. V Ruse zhruba 400 lidí na znamení nespokojenosti rozbíjelo kladivy elektroměry. V noci na sobotu byl v Plovdivu zapálen již třetí automobil společnosti EVN.
ČEZ už dříve uvedl, že v Bulharsku dostal několik stovek stížností na vyšší faktury, ale nezjistil prý na své straně žádné pochybení. "Naprosto chápeme rozhořčení lidí," řekl podle agentury Reuters bulharským novinářům Petr Baran z vedení CEZ Bulgaria. "Pokud to bude zapotřebí, zaplatíme zákazníkům odškodné," dodal.
V Albánii úřady odebraly ČEZ licenci, ale podle agentury AP bulharští experti pochybují, že by vláda v Sofii mohla tento postup legálně napodobit. "V příštích dnech učiníme konečné rozhodnutí o tom, zda existují důvody pro odebrání licencí těmto distributorům energie," uvedl nicméně bulharský ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev.
Ceny elektřiny jsou pro Bulhary velmi citlivé téma. Protesty proti distributorům trvají už déle než týden v celé zemi. Lidé jsou nespokojeni hlavně s tím, že prý v lednových účtech položky za servis a distribuci překračovaly asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny.
Účast na demonstracích sice nedosáhla očekávání pořadatelů, nicméně podle českého velvyslance v Sofii Pavla Vacka protesty sílí a mění se jejich charakter. "Původně protestovaly stovky lidí a demonstrace pořádaly zejména krajně nacionalistické strany. Teď se nespokojenost přesouvá k celkovým poměrům v zemi a proti vládě a stoupá počet účastníků," řekl v neděli Vacek s tím, že téma protestů se už přizpůsobuje nadcházejícím volbám. To zřejmě platí i o slibech opozičních socialistů, že distributory vyvlastní, prý za tržní ceny, na což ale chybějí peníze.
Podle bulharského hospodářského týdeníku Capital si z minimální mzdy v přepočtu necelých 3400 Kč lze v nejchudší zemi Evropské unii koupit desetkrát méně elektřiny než třeba ve Francii.
Evropská komise v lednu oznámila, že zažalovala Bulharsko u evropského soudního dvora za to, že nepřevzalo v plné šíři unijní pravidla pro energetický trh. Komise chce Sofii potrestat pokutou 8848 eur (asi 225 tisíc Kč) za každý den a za každou ze dvou směrnic týkajících se elektřiny a plynu. Bulharská vláda zareagovala tím, že odvolala šéfa regulačního úřadu, který potíže s fakturami vysvětluje jako "systémový problém".