Na změně vlády v Řecku vydělaly zatím jen uklízečky

Ekonomika
25. 2. 2015 07:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Měsíc po vítězství řecké levicové strany Syriza v předčasných parlamentních volbách a v den, kdy země eurozóny neformálně slíbily prodloužit úvěrovou pomoc Řecku o čtyři měsíce výměnou za přípravu nových reforem, je v zemi jasné jen jedno: oproti situaci za předchozí vlády vydělaly na změně propuštěné uklízečky z řeckých ministerstev, které nový kabinet přijal zpět. Další velké úlevy se fakticky odkládají, vyplývá ze zprávy řeckého týdeníku To Vima.

Týdeník analyzuje dosavadní výsledky vlády z pohledu řeckého ministerstva financí. Ačkoli krátce po nástupu do ministerských úřadů jejich noví šéfové, řečeno slovy jejich kritiků, furiantsky ohlašovali velké plány změn, jdoucí od zvyšování minimálních mezd a důchodů, zastavení či dokonce zvrat privatizace velkých státních podniků až po dodávky energií chudým zdarma, vyjednávání s věřiteli z eurozóny a Mezinárodního měnového fondu přinutilo Atény k ústupkům.

Až na jeden: když ministři provedli opětovný nábor uklízeček a vrátných do řad regulérních státních zaměstnanců, ačkoli byli předchozí vládou z úsporných důvodů propuštěni a využíváni jen na čestné slovo, dostalo se řeckým vyjednávačům od Bruselu ujištění, že Západ to bere za uzavřenou věc.

Naproti tomu v dalších záležitostech řecké ministerstvo financí diplomatickou řečí referuje, že Atény "přehodnocují" například záměr zrušit rozšířenou daň na nemovitosti, vztahující se k vlastnictví všech myslitelných stavení včetně stodol a garáží, nebo zvýšit hranici nezdanitelných příjmů na 12 tisíc eur (330 tisíc korun) ročně či rozložení splátek dlužných daní na 100 měsíců.

Podle ministerstva řecká strana eurozóně navrhla jakési moratorium: Atény nepodniknou prakticky nic ze svých předvolebních slibů, co by ohrozilo státní rozpočet, zatímco eurozóna po nich nebude chtít další strukturální změny vedoucí k ještě většímu tlaku na obyvatelstvo. Nová řecká vláda tak v příštích čtyřech měsících nemusí plnit slib ministra financí předchozí vlády na další snižování důchodů a zvyšování DPH například v hoteliérství.

Podle úterního - poněkud ironického - vyjádření šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho to však znamená, že Řekové musejí přijít s kompenzačními návrhy, které tuto úlevu vyváží či dokonce překonají jinde.

Další čtení

ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Chat s odborníkem na investice a kapitálové trhy

Ekonomika
4. 5. 2025
ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ