Nejhorší daňové ráje světa: do "elity" patří i Švýcarsko

Ekonomika
13. 12. 2016 07:55
Žebříček porovnával, do jaké míry jednotlivé země a území využívají daňovou politiku, aby přilákaly firmy.
Žebříček porovnával, do jaké míry jednotlivé země a území využívají daňovou politiku, aby přilákaly firmy.

Nizozemsko, Švýcarsko či Irsko patří mezi patnáctku nejvýznamnějších daňových rájů, které mezi sebou soutěží o to, kdo nabídne firmám co nejnižší daně. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného charitativní organizací Oxfam, která se dlouhodobě snaží o ukončení celosvětové praxe, která připravuje mnohé státy o zásadní příjmy do rozpočtů.

V čele žebříčku jsou Bermudy následované Kajmanskými ostrovy, další příčky patří větším zemím v pořadí Nizozemsko, Švýcarsko, Singapur, Irsko a Lucembursko. V "elitní" skupině jsou pak většinou ostrovní státy jako Hong Kong, Kypr, Barbados či Bahamy či britská ostrovní území Jersey a Britské Panenské ostrovy.

Oxfam při sestavování žebříčku porovnával, do jaké míry jednotlivé země a území využívají daňovou politiku, aby přilákaly firmy. Důležitým hlediskem byla rovněž míra spolupráce s mezinárodními organizacemi snažícími se proti daňovým rájům bojovat.

Oxfam letos zorganizoval iniciativu předních ekonomů, kteří vyzvali světové lídry ke skoncování s daňovými ráji. Takzvané offshorové společnosti, tedy firmy registrované v zemi s výhodným daňovým režimem, podle nich podrývají schopnost vlád vybírat daně. Politici by podle iniciativy měli vyžadovat, aby firmy hlásily zdanitelnou činnost v každé zemi, ve které působí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / BILDERBOX

Další čtení

Úroda ovoce v Česku má být po loňském propadu průměrná, hodně bude meruněk

Ekonomika
26. 6. 2025

CSG prodala rizikové dluhopisy za jednu miliardu eur a za jednu miliardu dolarů

Ekonomika
26. 6. 2025

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 procenta, víc, než se čekalo

Ekonomika
26. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ