Neplatič Naftogaz: Ať pro nás u Gazpromu nakupuje Evropa

Ekonomika
12. 4. 2014 12:30
Přerušení dodávek plynu Ukrajině by mohlo poškodit i Rusko (ilustrační foto).
Přerušení dodávek plynu Ukrajině by mohlo poškodit i Rusko (ilustrační foto).

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz přestala platit za dodávky plynu a tato situace má trvat, dokud jednání o ceně ruského plynu nedospějí k závěru. Uvedl to šéf Naftogazu Andrij Kobolev v rozhovoru pro ukrajinský list Dzerkalo Tyžňa.

Ruský koncern Gazprom dříve zvýšil Ukrajincům cenu plynu z 268 na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových. Rusko, které minulý měsíc anektovalo Krym, zrušilo Kyjevu všechny předchozí slevy a také tvrdí, že Ukrajinci za plyn dluží 2,2 miliardy dolarů.

"Otázka splacení dluhu je přímo spjata se zachováním ceny plynu na úrovni z prvého čtvrtletí," řekl Kobolev. "Nevidíme žádný důvod ke změně ceny. Cenu okolo 500 dolarů považujeme za netržní, neoprávněnou a nepřijatelnou, a tudíž jsme přerušili platby na období vyjednávání," dodal. V letech 2006 a 2009 vedly rusko-ukrajinské spory k výpadku dodávek ruského plynu do Evropy. To, že by se tento scénář nejspíše mohl zopakovat, připustil v interview i Kobolev.

"Bohužel, pokud v plynárenství politika vyhrává nad ekonomikou, pak je taková hrozba velmi vysoká," řekl podle webu ukrajinského listu.

Jsou prý jen dvě možnosti, jak se vyhnout výpadku dodávek: buď se Naftogaz dohodne s Gazpromem na zachování dřívější ceny, anebo se Ukrajinci domluví se západoevropskými společnosti, které zakoupí plyn u Gazpromu na západní hranici Ruska, aby jej následně prodaly Ukrajincům, a také budou platit za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Šéf Naftogazu Andrij Kobolev.Ruský prezident Vladimir Putin nejprve pohrozil případným přerušením dodávek plynu Ukrajincům, ale později prohlásil, že zastavit dodávky plynu nechystá.

Přerušení dodávek by mohlo poškodit samo Rusko, protože státní rozpočet je silně závislý na prodeji plynu v Evropě.

Rusko po pádu prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu nové vlády v Kyjevě skokově zvýšilo cenu plynu, když počátkem dubna nejprve zrušilo slevu dojednanou v roce 2010 výměnou za prodloužení pronájmu sevastopolské základny na Krymu. Bezprostředně poté Moskva zrušila bezcelní vývoz plynu na Ukrajinu, který Kyjevu přiznala, když odvolal podpis pod smlouvou o přidružení k Evropské unii.

Autor: ČTK , ReutersFoto: Shutterstock , ČTK , ČTK/ITAR-TASS/Photo ITAR-TASS

Další čtení

Analýza: Počet podnikatelů překročil dva miliony, je jich nejvíce od roku 2022

Ekonomika
14. 7. 2025
Donald Trump dostal od EU ostrý vzkaz

Absolutně nepřijatelné, vzkázala EU Trumpovi k jeho třicetiprocentním clům

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:06

Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:03

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ